
Alexandra Dulgheru, cea mai valoroasă jucătoare româncă a momentului, a decis că este timpul să atace intrarea în Top 20 mondial. Iar pentru aceasta, a hotărât să schimbe antrenorii, renunţând la Adrian Marcu şi Daniel Dobre în favoarea celebrului tehnician spaniol Gabriel Urpi. Cel care le-a pregătit, printre altele, pe Conchita Martinez (Spania) – fost număr 2 mondial -, Arantxa Sanchez Vicario (Spania) – fost lider mondial, campioană la Roland Garros şi US Open în 1994 – şi pe italianca Flavia Pennetta – actualul lider mondial la dublu şi fost număr 10 mondial în august 2009.

“Gabriel este primul antrenor străin cu care lucrez. Este un bun profesionist, foarte dedicat. Ceea ce s-a schimbat faţă de trecut este că antrenamentele nu mai sunt atât de lungi, dar sunt mult mai intense. Nu mai stau atât pe teren. Calitatea a înlocuit cantitatea”, a declarat Alexandra pentru un site american, onthebaseline.com . Dată fiind pregătirea e care o face alături de Urpi, Alexandra se antrenează acum în Spania, printre sparring-partenerele sale numărându-se, ocazional, şi fosta mare campioană Conchita Martinez. De altfel, aceasta a postat în urmă cu puţin timp un mesaj pe Twitter în care spunea că se pregăteşte pentru a “bate mingea” împreună cu Dulgheru, “eleva bunului meu prieten Urpi”, cupă cum l-a caracterizat ea pe tehnicianul spaniol.
Românca lucrează împreună cu Urpi din luna februarie, iar rezultatele au apărut relativ repede: a jucat un sfert de finală dramatic cu Maria Şarapova la Miami şi a ajuns apoi în sferturi la Marbella. Despre “maratonul” de la Miami, Alexandra a spus că a fost o experienţă fantastică pentru ea: “M-am simţit extrem de bine în acel meci. A fost o experienţă extraordinară. Îmi amintesc că după acel meci am alergat atât de mult şi Maria şi eu, încât fizioterapeuţii ne-au spus că obligatoriu trebuie să intrăm mediat în baia de gheaţă. Am ajuns atunci în pat la ora 3 dimineaţa, m-am trezit la 9, am împachetat repede după micul dejun şi am fugit la aeroport pentru a veni în Europa. Deşi multă lume din jurul meu vorbea chiar şi a doua zi desper meciul meu, eram atât de obosită încât nu îmi aduc aminte prea multe din ziua respectivă”, a mai povestit Alexandra despre cel mai tare meci din viaţa ei.
În ceea ce priveşte obiectivele pe care vrea să le atingă împreună cu Gabriel Urpi, Alexandra a mărturisit: “Îmi doresc să câştig un turneu de Grand Slam, nu contează pe ce suprafaţă. Dar, până acunci, obiectivul meu este să reuşesc să ajung în a doua săptămână al turneele de Grand Slam. Dar încă mai am de învăţat, anul trecut a fost pentru prima dată când am jucat ca senioară la Roland Garros sau Wimbledon. Este o cu totul altă experienţă decât a fost la junioare”, a mai spus r0mânca.