ACASA > Romani > Feminin > Alexandra Dulgheru > Monica Niculescu eliminată la simplu, dar în sferturi la dublu la Marbella. Raluca Olaru, eliminată la dublu

Monica Niculescu

La doar câteva ore după ce a fost eliminată la simplu, Monica Niculescu şi rusoaica Maria Diatcenko s-au calificat în sferturile de finală ale probei de dublu de la Marbella (220.000 de dolari). Din perechea învinsă a făcut parte şi Alexandra Dulgheru.

AICI VEDEŢI CE A FĂCUT IRINA BEGU ÎN PRIMUL TUR LA MARBELLA

Cap de serie numărul 4, cele două au învins, în runda inaugurală, cu scorul de 6-7 (4), 6-4, 10-6, cuplul Alexandra Dulgheru/ Michaella Krajicek (România/ Olanda).

AICI VEDEŢI O FOTOGALERIE CU JUCĂTOARELE ROMÂNCE PARTICIPANTE LA MARBELLA

Victoria din meciul de dublu a venit, pentru Monica, la doar câteva ore după ce a pierdut, surprinzător, în unei jucătoare venită din calificări,  Lara Arruabarrena-Vecino (Spania, numărul 253 mondial). Aceasta s-a impus cu scorul de 7-5, 6-4, într-un meci care a durat o oră şi 43 de minute.

Tot astăzi a părăsit concursul de la Marbella şi Raluca Olaru, care a făcut pereche cu ucraineanca Maria Koritţeva, cea cu care câştiogase ttlul, în urmă cu aproximativ o lună, la Acapulco.  Cele două au fost învinse cu scorul de 6-4, 6-7 (4), 10-7, de cuplul italian Sara Errani/ Roberta Vinci, cap de serie numărul unu.

2 thoughts on “Monica Niculescu eliminată la simplu, dar în sferturi la dublu la Marbella. Raluca Olaru, eliminată la dublu