ACASA > Inedit din tenis > Victor Hănescu a abandonat în setul al treilea cu Novak Djokovic!

Victor Hănescu a abandonat în setul al treilea cu Novak Djokovic!

Victor Hănescu şi Novak Djokovic

Victor Hănescu nu a putut produce surpriza la Roland Garros. Românul a abandonat în setul al treilea al meciului cu Novak Djokovic, la scorul de 6-4, 6-1, 2-3 în favoarea sârbului.

Novak a ajuns astfel la 41 de meciuri consecutive fără înfrângere (39 în 2011) şi se pregăteşte de întâlnirea cu Juan Martin del Potro, din turul al treilea. Hănescu, care şi anul trecut pierduse la Paris tot în faţa lui Djokovic, dar în turul al treilea, a abandonat din cauza unei leziuni la coapsa piciorului stâng.

AICI VEDEŢI O FOTOGALERIE DIN TIMPUL MECIULUI HĂNESCU – DJOKOVIC

Cum tot ieri au fost eliminate în turul secund Simona Halep, Edina Gallovits şi Irina Begu, pe tabloul principal au mai rămas doar două românce: Sorana Cîrstea şi Alexandra Dugheru, care se vor întâlni joi în meci direct. Partida va începe la ora 12.00 şi se va juca exact în ziua în care la Roland Garros se va serba, pentru prima dată în istorie, „Ziua României”. La eveniment vor luat parte, pe lângă jucătorii români prezenţi la paris, şi Ilie Năastase, Ion Ţiriac, Ruxandra Dragomir sau Virginia Ruzici.