ACASA > Inedit din tenis > Irina Begu a fost învinsă în finală la Budapesta după un meci dramatic

Irina Begu a fost învinsă în finală la Budapesta după un meci dramatic

Irina Begu

Irina Begu a pierdut a doua finală WTA a carierei. Ea a fost învinsă la Budapesta de italianca Roberta Vinci.

Pricnipală favorită a turneului disputat în Ungaria, Vinci a învins cu scorul de 6-4, 1-6, 6-4, la capătul unui meci care a durat două ore şi opt minute. După ce a egalat într-o manieră categorică situaţia la seturi, Begu părea că are meciul în mână în setul decisiv, atunci când a condus cu 2-0 şi 4-2. Din păcate, experienţa superioară a italiencei şi-a spus cuvântul şi aceasta a câştigat titlul.

Begu a fost a treia româncă din istoria competiţiei finalistă la Budapesta, după Ruxandra Dragomir (1996) şi Sorana Cîrstea (2007). Dintre acestea, doar actuala preşedintă a Federaţiei Române de Tenis a reuşit să câştige titlul.

Irina a disputat, azi, a doua finală WTA a carierei, după cea de la Marbella (220.000 de dolari). Atunci, în Spania, a fost învinsă cu 6-3, 6-2 de belarusa Victoria Azarenka.