ACASA > Romani > Feminin > Irina Begu > Irina Begu joacă azi, de la ora 19.30, în sferturi la Palermo

Irina Begu joacă azi, de la ora 19.30, în sferturi la Palermo

Irina Begu

Calificată de o manieră fantastică în sferturile de finală ale turneului de 220.000 de dolari de la Palermo, acolo unde a învins-o în turul doi chiar pe favorita gazdelor, Roberta Vinci, cea în faţa căreia pierduse finala de la Budepesta, duminică, Irina Begu joacă azi pentru calificarea în semifinale.

Adversară îi va fi Anabel Medina Garrigues (Spania), chiar învinsa ei din semifinalele disputate săptămâna trecută în Ungaria. Partida nu va începe mai devreme de ora 19.30.

Revenind la meciul disputat joi seară, Irina a învins-o pe a doua favorită a competiţiei cu 6-4, 6-3, dovedind că îngrângerea diin finala maghiară a fost, de fapt, un accident, provocat de lipsa de experienţă. Să nu uităm că Irina anul trecut pe vremrea asta participa la turnee mult mai mici, iar acum, după explozia fenomenală din acest an, a urcat pe locul 60. Iar urcarea în ierarhia mondială va continua până cel puţin după Australian Open!