ACASA > Romani > Feminin > Monica Niculescu > Monica Niculescu a învins-o pe Li Na chiar la Beijing!

Monica Niculescu a învins-o pe Li Na chiar la Beijing!

Monica Niculescu

Monica Niculescu a dat lovitura la Beijing, acolo unde, în primul tur, a învins-o pe marea favorită a gazdelor, chinezoaica Li Na, campioana de la Roland Garros! Şi nu oricum, ci cu al doilea set luat la zero!

Revenită pe teren după o pauză de aproape trei săptămâni cauzată de o accidentare la muşchii abdominali suferită în optimile US Open, Monica a trebuit să treacă mai întâi de calificări pentru a putea ajunge faţă în faţă cu a patra favorită a întrecerii. Pe care a eliminat-o într-o oră şi 21 de minute, cu scorul de 6-4, 6-0! Următoarea adversară a Monicăi este o altă jucătoare venită din calificări, sud-africanca Chanelle Scheepers, care se simte ca acasă în China, deoarece aici a obţinut, în urmă cu două săptămâni, la Guangzhou, primul titlu WTA al carierei.

One thought on “Monica Niculescu a învins-o pe Li Na chiar la Beijing!