ACASA > Inedit din tenis > Monica Niculescu s-a calificat în finală la Luxembourg!

Monica Niculescu s-a calificat în finală la Luxembourg!

Monica Niculescu

Monica Niculescu (34 WTA)  s-a calificat  în finala turneului de 220.000 de dolari de la Luxembourg, aceasta fiind prima finală WTA de simplu a carierei româncei!

În penultimul act, Niculescu a învins-o cu scorul de 7-5, 4-6, 6-3 pe Anne Keothavong (Marea Britanie, locul 93 WTA), jucătoare venită din calificări. Partida a durat trei ore şi două minute! Acesta e al doilea joc de peste 3 ore al româcnei, după cel din primul tur, câştigat după 3 ore şi 41 de minute!

Următoarea adversară a Monicăi va fi învingătoarea meciului dintre Victoria Azarenka (Belarus, cap de serie 1) şi Julia Goerges (Germania, cap de serie 6.

One thought on “Monica Niculescu s-a calificat în finală la Luxembourg!