ACASA > Inedit din tenis > Simona Halep a ajuns pe tabloul principal la Dubai. Monica Niculescu, eliminată în turul 1

Simona Halep

Una caldă, una rece pentru românce la Dubai. Simona Halep a reuşit să se califice pe tabloul principal al turneului de două milioane de dolari, iar Monica Niculescu a fost eliminată în turul 1 al competiţiei.

Simona Halep (53 WTA) a învins-o în finala calificărilor pe olandeza Arantxa Rus, de care a dispus cu 6-2, 6-2. Interesant e că Simona a caştigat în primul tur cu 6-0, 6-0, apoi în turul doi cu 6-1, 6-1, pentru ca acum să urmeze progresia firească a scorului.

Monica Niculescu (29 WTA) a disputat un meci ciudat în primul tur al tabloului principal de la Dubai. Ea a condus cu 3-1 în primul set, după care nu a mai câştigat nici un game, pierzându-le pe urmîtoarele 11! Drept urmare, Maria Kirilenko, adversara ei, s-a impus cu scorul de 6-3, 6-0 la capătul unui meci care a durat o oră şi 23 de minute.