ACASA > Inedit din tenis > Monica Niculescu a obținut prima victorie la simplu de la revenirea în circuit

Monica Niculescu a obținut prima victorie la simplu de la revenirea în circuit

Monica Niculescu la Miami

Monica Niculescu își revine ușor-ușor la forma de anul trecut. Reintrată în circuit la US Open după o pauză de două luni din cauza unei fracturi la mâna dreaptă, ea a progresat treptat în joc și, după mai multe victorii obținute în meciurile de dublu, a reușit ”să spargă gheața” și în cele de simplu, acolo unde fusese eliminată în primul tur de fiecare dată la cele 4 turnee precedente.

AICI vedeți ce români sunt prezenți pe tablourile masculine de la Beijing.

Monica s-a calificat azi în turul secund al turneului de la Beijing, după ce a învins-o categoric, cu scorul de 6-2, 6-0 pe a 16-a favorită, cehoaica Lucie Safarova. Următoarea adversară a Monicăi va fi învingătoarea meciului Andrea Petkovic – Jelena Jankovic. Ultima victorie într-un meci de simplu pentru Monica fusese înregistrată în iunie, la s Hertogenbosch, unde o învinsese pe Barbora Zahlavova Strycova. De atunci, au urmat eliminări în primul tur la Wimbledon, apoi o pauză de 2 luni, și iar eliminări în primul tur la US Open, Tașkent și Guangzhou.

Pe tablou principal de simplu se mai află două românce, care s-ar putea întâlni între ele în turul secund. Sorana Cîrstea va juca împotriva suedezei Sofia Arvidsson, iar Simona Halep contra Mariei Sharapova. AICI vedeți tabloul de simplu de la Beijing.

În concursul de dublu, Monica Niculescu face pereche cu rusoaica Olga Govortsova, cele două urmând să debuteze contra perechii Daniela Hantuchova/ Shuai Peng. AICI vedeți tabloul feminin de dublu de la Beijing

One thought on “Monica Niculescu a obținut prima victorie la simplu de la revenirea în circuit