ACASA > Inedit din tenis > TERENUL FANILOR, la serviciu e Radu, care scrie despre victoria de azi a Monicăi Niculescu: Niciodată să nu te dai bătut

Monica Niculescu

În Terenul Fanilor, revine Radu Marina, care scrie despre victoria de azi a Monicăi Niculescu.

Nu uitaţi, vă aştept textele pe adresa de mail contact@doartenis.ro sau prin mesaj privat pe pagina de Facebook a site-ului, www.facebook.com/doartenis .

Ziua la turneul de la Hobart incepe cu emotii pentru noi, fanii Monicai. Monica joaca cu Shuai Peng, o chinezoaica foarte bine clasata care vine dupa o semifinala la Shenzhen (pierduta la Na Li dupa un meci greu in trei seturi). Si Monica are un nivel de incredere ridicat, si ea, la randul ei vine dupa o semifinala tot la Shenzhen.

Monica confirma forma buna in care se afla si o invinge in minim de seturi pe luxemburgheza Mandy Minella. Meciul de astazi incepe promitator pentru ambele jucatoare, planul Monicai era evident: sa o faca pe Peng sa greseasca, sa o deruteze, lucru care a mers pana la 3-3. De la 3-3, Monica a facut cateva greseli care au costat-o, iar Peng castiga primul set. Setul doi incepe cu break pentru Peng si se duce la 2-1. Toata lumea, probabil, credea “gata, a pierdut” fiind condusa cu set si break. Dar, Monica, ne-a aratat inca odata ce inseamna sa lupti pentru fiecare punct si sa nu te dai batut! Face rebreak (2-2), urmand ca apoi sa faca ea break . Setul doi arata un oarecare echilibru (fiecare jucatoare facand break-rebreak), se ajunge la 4-4. Monica isi face cu usurinta serviciul asteptand ca apoi sa puna o presiune extraordinara pe Peng (lucru pe care-l face, si o obliga pe chinezoiaca sa greseasca, astfel Monica castiga setul 2).

Setul trei arata o Monica plina de incredere care isi face cu usurinta serviciul. Dar, nici Peng nu se lasa mai prejos, isi castiga serviciul si face break (2-1). Din nou, probabil foarte multi privitori credeau ca victoria e a lui Peng, pentru ca parca Monica incetinise putin jocul, ritmul (acest lucru, probabil era doar la suprafata, in interiorul ei Monica stia ca poate, stia ca are resurse necesare sa castige si face rebreak ), si se duce la 4-2, dar nu e de ajuns pentru ca Peng face rebreak. La 4-4 se duc niste lupte crancene, se joace niste puncte formidabile…. Monica era la serviciu, iar Peng a avut 5 mingi de break (de fiecare data Monica ori servea atat de bine plasat incat era punct direct castigator, ca adevaratii campioni : ) ori o obliga pe Shuai Peng sa greseasca prin mingiile joase si pline de efect datorita acelui slice de dreapta). Dupa cele cinci mingi de break, Monica pune presiune pe Peng ducandu-se la fileu si inchizand punctul cu un vole perfect. Astfel ca, Peng urma sa serveasca pentru a ramane in meci. La 5-4 si serviciu Peng s-au dus alte “lupte” pline de intensitate si puncte foarte frumoase. Totul incepe foarte bine pentru Monica, se duce la 0-30 , dar urmeaza doua greseli nefortate (o rama si o lovitura mai puternica care a iesit destul de mult afara). La 30-30 Monica pune o scurta de exceptie, scurta pe care o “arunca” pe chinezoaica pana la scaunul arbritrului, scurta care ii aducea Monicai mingea de meci dupa 2 ore si 40 de minute. Mingea de meci este valorificata cu o lovitura mai puternica venita din partea Monicai, o lovitura decisiva pe care jucatoarea din China nu a avut ce sa-i mai faca. Si astfel, dupa 2 ore si 40 de minute, dupa doua ore in care a arat ce inseamna sa nu renunti chiar daca esti condus…

Monica castiga aceasta partida (probabil cea mai lunga partida din acest inceput de sezon). Asadar, Monica merita felicitata pentru aceasta victorie cu adevarat muncita si ii doresc mult succes in partida cu belgianca Kirsten Flipkens. In final, pentru a descrie ceea ce a aratat astazi Monica dar si in alte meciuri (exemplu: cu Maria Kirilenko, Beijing ; Alize Cornet, Pauline Parmentier, Australian Open ) o sa folosesc un citat de al lui Marius Torok: “Succesul se ascunde în ambitia de a nu renunta”

2 thoughts on “TERENUL FANILOR, la serviciu e Radu, care scrie despre victoria de azi a Monicăi Niculescu: Niciodată să nu te dai bătut

1. am vazut ultimul set pe net, monica nu a mai reusit nimic, cred ca a fost si ft obosita, iar flipkens am inteles ca azi este ziua ei, un motiv in plus pentru ea sa faca tot ca sa castige, oricum multe, multe felicitari semifinale, sapt trecuta, sferturi acum ,macar de-am avea in fiecare sapt bucurii din astea