ACASA > Competitii echipe > Cupa Davis > POZA ZILEI, 8 aprilie 2013: Carlos Berlocq a calificat Argentina în semifinalele Cupei Davis

Carlos Berlocq si-a rupt tricoul la finalul meciului cu Simon

Carlos Berlocq a fost eroul Argentinei în meciul cu Franța din sferturile de finală ale Cupei Davis. El l-a învins cu scorul de 6-4, 5-7, 6-4, 6-4 pe francezul Gilles Simon în meciul decisiv al confruntării și și-a calificat echipa în semifinalele competiției.

Adversara Argentinei în penultumul act va fi, ca și anul trecut, Cehia. Meciul va avea loc pe terenul Cehiei, care s-a impus cu scorul general de 3-1 în Kazakstan.

În cealaltă semifinală se vor întâlni, la Belgrad, Serbia și Canada. Serbia s-a impus cu scorul de 3-1 în SUA, punctul victoriei fiind adus de Novak Djokovic, care l-a învins cu 5-7, 7-6 (4), 1-6, 0-6 pe San Querrey într-un meci în care Nole și-a sucit glezna la un moment dat. Dar momentul crucial al întâlnirii a fost cel din timpul meciului de dublu, câștigat cu 15-13 în setul decisiv de Bozolijac/ Zimonjic. Canada a avut în Milos Raonic omul numărul 1. Acesta s-a impus ieri cu scorul de 6-4 6-4, 3-6, 7-5 în fața lui Andrea Seppi și nord americanii au câștigat cu scorul general de 3-1.

Semifinalele vor avea loc în perioada 13-15 septembrie.

OFERTA ZILEI la EMAG: Acest aparat foto digital Fujifilm are o reducere de aproape 50% si costa 599 de lei

One thought on “POZA ZILEI, 8 aprilie 2013: Carlos Berlocq a calificat Argentina în semifinalele Cupei Davis