ACASA > Inedit din tenis > TERENUL FANILOR, la serviciu Radu: Simona Halep – E timpul laudelor!

TERENUL FANILOR, la serviciu Radu: Simona Halep – E timpul laudelor!

Simona Halep

În Terenul Fanilor, revine Radu Marina. Inspirat de parcursul senzațional al Simonei Halep, care a pornit din calificări și nu s-a oprit decât în semifinal, în fața Serenei Williams, Radu a scris un articol despre jucătoarea noastră.

Îl citiți mai jos, nu înainte de a vă reaminti adresa pe care puteți trimite textele voastre, pentru rubrica Terenul Fanilor: contact@doartenis.ro.

Pentru ca o astfel de performanta nu putea trece neobservata, am hotarat sa scriu acest articol in care sa vorbesc despre parcursul minunat al Simonei la turneul de la Roma, dar si despre evolutia ei in acest sezon. Dupa o prima parte a sezonului nu foarte buna, fara niciun sfert de finala, singura performanta notabila era un R3 la Miami. Iar aici un lucru interesant, o sa enumar jucatoarele de care Simona a avut parte si vom vedea ca TOATE sunt jucatoare care ori au castigat un titlu de Grand Slam ori au fost numar 1 mondial ori erau clasate in top 15. A inceput sezonul cu R2 la Auckland pierzand la Radwanska (desi a condus cu 3-1 in primul set), a urmat apoi Sloane Stephens (cea care a invins-o pe Serena in semifinale la Australian Open) la Hobart si AO, pierzand de fiecare data in minimum de seturi. La Paris, a dat iar de o jucatoare de Top 15, de Roberta Vinci, pierzand din nou in minimum de seturi. Urmand apoi, sa piarda la jucatoare precum: Ivanovic, Errani, Schiavonne. Asadar, este greu sa obtii performante cand inca din turul 1, turul 2 intalnesti astfel de jucatoare care au incredere in fortele lor (incredere pe care au capatat-o castigand meciuri) si cu o experienta asa mare.

Si astfel, cu un bilant de 8 victorii si 9 infrangeri, Simona merge la Roma, pe tabloul de calificari. Initial, cand am vazut tabloul de calificari, nu am crezut ca are sanse, pentru ca in dreptul ei era Daniela Hantuchova, cea care o eliminase chiar la Madrid pe Kvitova. Turul 1 de calificari a fost o victorie facila, (12-1) in fata unei italience. Ei, din turul 2 al calificarilor (acolo unde eu nu-Iidadeam nicio speranta), a inceput acesta saptamana minunata pentru ea si pentru noi. O invinge intr-un mod clar pe Daniela Hantuchova cu 6-4; 6-2. Si chiar daca nu au existat stream-uri, stastisticile au aratat superioritatea Simonei prin procentul ridicat la serviciu (atat primul cat si al doilea), 2/2 mingi de break si procentul ridicat la retur. Dupa o victorie la fostul numar 5 mondial, Simo e pe tablou! Pe tablou… in primul tur o intalneste pe Svetlana Kuznetsova (castigatoarea la RG, la USO, fostul numar 2 mondial ), din nou… sperantele mele erau minime! Cu atat mai mult cu cat, Kuznetsova a arat un joc foarte solid cu Petrova la Madrid. Dar, din nou, Simona impresioneaza… scorul a fost unul sec, intr-un meci in care nu i-a lasat nicio sansa Kuznetsovei. Totul a mers! Iar asta se reflecta in scor : 6-1 ; 6-1.

In turul doi, o intalnea pe Aga Radwanska, favorita 4 a turneului. De data asta, sperantele erau mai ridicate din prisma rezultatului de la Madrid al Radwanskei (pierzand cu 6-3 ; 6-1 in fata Laurei Robson) nu si din primsa H2H-ului, unde Radwanska o conducea cu 3-0 pe Simona. De data asta, pentru meci au existat stream-uri, asadar, dupa 3 meciuri in care Halep a surprins… puteam sa o vad!! Meciul cu Radwanska incepe cu break din partea Simonei (in gandul meu era acel meci de la Auckland, unde Simona a condus cu 3-1, dar pana la final a mai facut doar un game, dar si acel meci tot cu Radwanska de la Bruxelles, unde Simona a avut sanse, servind chiar pentru a castiga primul set, dar vazandu-se egalata si pierzand primul set, a cedat… scorul fiind 7-5; 6-0). Asa se intampla si in meciul de la Roma, face break… dupa care Radwanska revine. In acest set, asa cum a spus si ea, a incercat sa loveasca mai puternic, a mers aceasta tactica, pana la un punct. Desi in primul set a mai avut un break (4-3), tot nu a reusit sa-l tina, se ajunge in TB, acolo unde Radwanska a accelerat, a pus presiune cu returul, a lovit mai agresiv, a castigat puncte spectaculoase specifice ei! Dupa acest set pierdut, credeam ca va ceda, asa cum s-a intamplat la Auckland si la Bruxelles. Insa, probabil, noua aparitie din loja ei, noul ei antrenor, Andrei Mlendea a facut-o sa vada ca un set pierdut nu inseamna nimic si continuand sa lupti vei castiga! In setul doi incepe ca din pusca, se duce rapid la 5-0 (!!), cu lovituri precise, unghiuri exacte si greu de citit, retururi castigatoare, asi din serviciul doi! Setul doi se inchide surprinzator pentru mine si pentru multi cei care au vazut meciul : 6-1 ! Setul trei incepe cu emotii, pentru ca doar o cunoastem pe Radwanska… uneori, nu sunt de ajuns nici 3 break-uri pentru a o bate! Pe fondul unor lovituri precise, nu foarte agresive, dar foarte exacte, jocul polonezei se dezintegreaza din ce in ce mai mult… iar ceea ce-i mai ramanea Agai, vazand ca nu prea are o solutie erau scurtele… dar nici acolo lucrurile nu au mers, Simona fiind o jucatoare mica se deplaseaza repede in fata, si astfel dupa un joc solid fara greseli nefortate, se duce la 4-1 si serviciul… bineinteles, ca stiam cine e in fata ei, iar break-ul nu prea reprezenta nimic. Insa, continuand cu aceeasi determinare, cu acelasi joc, cu aceeasi dorinta si ambitie de a castiga, Simona inchide meciul! Categoric, ca era o bucurie imensa, a invins-o pe numarul 4 mondial, a revenit de la set pierdut… era prima victorie a ei cu o jucătoare din Top 5!

In turul trei a urmat favorita gazdelor,Roberta Vinci, acolo lucrurile au mers doar intr-o singura parte, Halep a dat inca de la inceput senzatia ca are meciul in mana, facand inca de la inceput break si ducandu-se chiar la 4-1 si serviciul. Vinci a incercat sa se foloseasca destul de mult de reverul ei slice, insa tipul asta de lovituri joase, ii convin de minune unei jucatoare nu foarte inalta asa cum e Simona. Si dupa aproximativ o ora, Simona realiza o performanta notabila… era in sferturile de finala ale unui turneul (si ce turneu!) in acest sezon, a reusit sa treaca de acest prag (ea nereusind sa se califice de la inceputul sezonului in niciun sfert de finala). Am asteptat cu sufletul la gura si meciul dintre Na Li si Jankovic pentru ca sfertul de finala il juca cu una dintre ele, am sperat sa fie Jankovic pentru ca stim bine cine e Na Li si ce joc are! Dorinta imi era indeplinita, sfertul de finala era cu Janokovic…

Meciul cu Jankovic, si ce meci… si ce emotii, si ce lovituri frumoase si cate intorsaturi de situatie, si ce psihic! Primul set a fost castigat de Jankovic la 4 pe fondul unor greseli (3 la numar la 4-4) ale Simonei si a unor puncte fix atunci cand a trebuit pentru sarboaica facute cu reverul care parca incepe sa fie acel rever din 2008 cand era in finale de GS, cand era numar 1 mondial! In setul doi, eram cu lectiile invatate, stiam ca POATE reveni, stiam ca se poate! Si da, s-a putut! Halep ii administreaza un 6-0 fostului numar 1 mondial facand in setul doi DOAR 2 greseli nefortate! Vazand jocul acesta aproape perfect (cu unghiuri bine gasite, punctele facute cu acel rever de milioane, cu punctele castigate la fileu (intr-un timp avea procentaj de 100% ; 7/7), credeam ca lucrurile sunt clare si ca meciul e al ei! Dar, orgoliul sarbesc, orgoliul unui fost lider mondial l-a simtit si Halep. Jelena Jankovic se duce la 3-0 si serviciul pe fondul unor greseli ale Simonei dar si a unui joc foarte bun, un joc in care nu a mai gresit, si in care a incercat sa loveasca din ce in ce mai mult cu reverul. La 3-0 si serviciul, optimismul care il avea dupa terminarea primului set erau…pierdute! Deja ma multumeam ca e o performanta notabila acest sfert de finala. Dar, surprinzator sau nu, imprevizibil sau nu… cu publicul alaturi de ea, Simona ajunge la 3-3 ! Sarboaica face din nou break, insa ceva ciudat si schimbat in acelas timp la romanca. Este calma, incearca sa se calmeze, nu intra in panica si face rebreak-ul, asadar 4-4 si urma Simona la serviciu, serviciu pe care il pierde si astfel dupa 2 ore, JJ servea pentru meci: 30-15 JJ, as JJ 40-15 (doua mingi de meci!!). Cu o mentalitate de adevarata campioana, cu niste lovituri lungi, cu un rever care a facut diferenta… dar si pe fondul unei greseli la fileu a sarboaicei la 40-30, Simo a noastra egaleaza situatia!La 5-5 s-au dus niste adevarate lupte cu mingi de break, mingi de 6-5, iar mingi de break, egalitati… un game care a durat 8 minute o aduce la conducere pe Simona Halep (care a revenit de la 3-0 si serviciul, 5-4 (40-15)). Deci, Jelena Jankovic, cea care in mod categoric la 5-4 in gandul ei meciul deja era castigat, sevea pentru a ramane in meci. A servit slab, a gresit mult…probabil a cedat si fizic dar si psihic, si, de data aceasta Simona are 2 mingi de break si implicit de meci. Printr-o interventia a arbitrului, mingea de la 40-30 este considerata buna de catre arbitru, se repta punctul… si ce punct… un punct care o duce pe Simona Halep in semifinalele unui turneu asa important, cea mai mare performanta a carierei!

Acolo unde, in semifinale o astepta liderul mondial, Serena Williams, care, oricat de optimist as fii si oricat as incerca sa vad o “solutie”, nu prea exista. Serena Williams a aratat un joc extraordinar de solid. In ultimele doua meciuri ea a pierdut doar 3 game-uri si arata din ce in ce mai buna. Simona s-a mai intalnit cu Serena pe iarba castigand chiar primul set (dar trebuie precizat ca acela era al doilea meci al Serenei dupa o pauza de opt luni si era clasata pe locul 168 mondial). Asa cum am spus mai sus, oricat as incerca sa vad o solutie prin care Simona sa o bata pe Serena nu prea exista. Serena serveste bine, returneaza bine, loveste exact, inalt si foarte puternic!

Semifinala : Serena Williams – Simona Halep. Semifinala de astazi incepe promitator pentru romanca, insa stiam ca e mult prea devreme sa ne bucuram de break-ul facut (unde a aratat intr-adevar, un tenis de calitate, cu puncte direct castigatoare, cu un serviciu bun), insa de aici, de la scorul de la 2-1 si serviciul Simona, nu a mai castigat decat DOUA puncte, Serena ducandu-se la scorul de 5-2. Aici, Simona si-a facut serviciul realizand chiar o premiera in acest turneu. Este prima data la acest turneu, cand Serena pierde mai mult de 2 game-uri intr-un set. Setul a fost condus clar de Serena care a facut peste 15 winners-uri, chiar daca Simona a incercat sa o plimbe, sa o impinga in spatele terenului, sa o miste… se trezea de niciunde cu un winners pe care nu-l vedea pentru ca… asta e Serena! Din pacate, setul doi chiar a fost la discretia Serenei, a facut winners dupa winners, a servit as dupa as… nimic din ce a facut Simona nu a fost de ajuns! Probabil, a cedat fizic, pentru ca nu trebuie sa uitam ca inainte de a intra pe tabloul principal, Simona a mai jucat 2 meciuri.

Asadar, o saptamana de vis pentru noi si pentru Simona, o saptamana care ar trebui sa-i dea increderea de care are nevoie pentru a face pasul cel mare! Felicitari, Simona!!

OFERTA ZILEI la Emag: Acest Espressor Bosch Tassimo are o reducere de 50% si costa acum 280 de lei