ACASA > Romani > Masculin > Florin Mergea > Trei români joacă azi la Roland Garros: Irina Begu, Victor Hănescu și Florin Mergea

Irina Begu wta

Irina Begu

Trei români intră azi în cursă la Roland Garros. Doi în probele de simplu, Irina Begu și Victor Hănescu, și unul în cea de dublu, Florin Mergea.

Cronologic, primul va intra pe teren Victor Hănescu, al cărui meci cu australianul Bernard Tomic este primul pe terenul 6, de la ora 12.00.

Pe terenul 4, în al doilea meci ial zilei, Irina Begu va juca împotriva spaniolei Silvia Soler-Espinosa, partida contând tot pentru primul tur al probei de simplu.

În fine, pe terenul 7, în al doilea meci al zilei, Florin Mergea și Philipp Marx vor debuta la un turneu de Grand Slam în această formulă. Primii adversari: francezii Gael Monfils și Josselin Ouanna. Cum Monfils a jucat ieri un meci infernal cu Berdych, în care a fost chinuit de crampe și tot tacâmul, nu ar fi o surpriză dacă francezii ar abandona înainte de finalul partidei.

Multă baftă tuturor românilor!

OFERTA ZILEI EMAG: Acest Laptop Sony VAIO are o reducere de 250 de lei. In plus, primiti CADOU un telefon Sony Xperia, in valoare de 599 de lei

11 thoughts on “Trei români joacă azi la Roland Garros: Irina Begu, Victor Hănescu și Florin Mergea

1. pai sa stii ca eu si aseara ma gandeam ca o sa abandoneze, dar nu! nu-ti dai seama cat a muncit, cat suflet a pus monfils, ti-am zis cu sufletul si inima a castigat meciul ala, berdich a lovit fara retinere, puternic ca de obicei, iar francezul a alunecat si a patinat dupa orice! din arbitrii de linie pana in fileu si invers! chiar m-am mirat cand am vazut ca se aseaza pe banca la pauza, ca stiu ca la crampe este recomandat sa nu stai jos ci sa te misti in continuu
    e ft posibil sa-l vezi si azi ca face risipa de energie pt ca asta e monfils
    din fericire pt el la paris ploua si mai are cateva ore de odihna in plus
    din pacate pt mine imi da programul peste cap, nu atat pe al meu cat pe al lui roger, daca azi nu se joaca tot ce e programat, maine se vor inghesui meciuri multe si parca vad ca iar mi-l muta pe suzanne lenglene si lui nu prea ii place acolo

2. dragilor, incepe in sfarsit sa se joace la paris
    si mai ales, incepe meciul lui victor
    norii par sa se duca, sa speram ca nu vor mai fi probleme, dar e ft rece dupa cum arata jucatorii, tomic se incalzeste cu bluza de trening pe el
    victor cand mai schimba si el echipamentul?

3. e un munte de calm victor
    a refacut ft frumos si linistit breakul la 4-3, iar apoi usor, usor a pus presiune pana cand a luat setul cu 7-5 si intra si cu serv in setul 2
    tomic tot face grimase de durere, la coapsa piciorului drept are o problema, dar merge inainte

4. o sa zic ceva urat de vreme! 🙂
    ce aiurea! s-a oprit meciul la 1-0 in tiebreakul setului 2 pentru victor
    intreruperile astea sunt cu dus si intors, nu intotdeauna sunt benefice
    sa speram ca victor ramane concentrat, pt ca pana acum a jucat super corect

5. pana la urma a abandonat tomic
    victor conducea cu 2-0 la seturi iar in setul 3 avea 2-1 cu break, iar tomic se misca din ce in ce mai greu
    am auzit si incurajari pentru victor din tribuna….foarte frumos
    e bine ca il avem in turul 2 pe victor sa nu se mai simta sorana singura, sau poate vom mai avea o fata, mai stii