ACASA > Inedit din tenis > Victor Hănescu s-a calificat în turul trei la Roland Garros!

Victor Hănescu s-a calificat în turul trei la Roland Garros!

Victor Hanescu

Victor Hănescu s-a calificat în turul al treilea la Roland Garros, după ce adversarul său s-a retras în tie-break-ul setului secund! Ieri, Sorana Cîrstea se calificase în aceeași fază a turneului feminin.

Victor Hănescu își continuă parcursul la Roland Garros. Românul câștigase primul set cu 6-4 și se afla în tie-break-ul setului secund când adversarul său, Dimitri Tursunov, s-a retras de pe teren! E a doua victorie prin abandonul adversarului pentru Hănescu, după ce în primul tur Bernard Tomic se retrăsese în setul al treilea.

Următorul adversar pentru Hănescu va fi germanul Philipp Kohlschreiber, cap de serie numărul 16, care a trecut în faza asta fără meci, deoarece adversarul său, taiwanezul Yen-Hsu Lu nu s-a prezentat deloc la partidă! Hănescu conduce cu 1-0 în meciurile directe, impunându-se în 2009, la Montreal.

OFERTA ZILEI la EMAG: Acest aparat foto Nikon e redus cu 300 de lei, costand acum 800 lei. Are 16.1 MP si poate face si fotografii care pot fi redate pe monitoare compatibile 3D!

14 thoughts on “Victor Hănescu s-a calificat în turul trei la Roland Garros!

1. HEHE! Felicitari! Nu cred ca victoriile prin abandon sunt prea motivante pt un el, dar asta e sportul! Bine ca nu a jucat 5 seturi, in conditiile in care germanul din turul urmator a stat un meci si s-a odihnit. Succes mai departe! Astept cu interes corespondenta la noapte:).

1. e foarte bine ca a ajuns pana aici. Si mai e bine ca se afla mereu la conducere cand abandonau adversarii, asa ca e motivat. Practic, el nu a pierdut nici un set la Roland Garros, ceea ce trebuie sa fie foarte bine pentru moralul lui

1. De acord cu tine, dar o victorie dusa pana la capat e mult mai motivanta. Vezi imaginile cu Monfils sau Tsonga la finalul unui meci, cata descatusare.

1. ei sunt acasa, pentru ei e mai multa presiune si o satisfactie mai mare sa castige la Roland Garros un meci. E si turneul super-important, e si turneul pentru care francezii se pregatesc si la care viseaza de cand pun racheta in mana… Eu ma bucur ca VIctor nu se oboseste prea tare

2. Multi care confunda fotbalul cu tenisul!Daniel zicea acum cateva sapt aproape o luna ca spaniolul Carreno Busta se dopeaza ca a avut victoriile acelea la rand 20 si cva :)))) sa il vedem cu Philip!Succes

3. daca victor ar fi fost condus sau ar fi jucat prost si total intamplator adversarul calca stramb si se retragea, atunci intelegeam, dar victor chiar a jucat bine, cel putin in meciul cu tomic,pe acela l-am vazut,meciul cu tursunoiv nu l-am vazut
    iar cu philipp cred ca va fi un meci frumos, rever cu o mana la amandoi, odihniti amandoi, ar trebui sa aiba pofta de joc amandoi