ACASA > Inedit din tenis > Simona Halep a salvat două mingi de meci şi s-a calificat în turul secund la Tokyo

Simona Halep

Ambele românce de pe tabloul principal de la Tokyo, Simona Halep şi Sorana Cîrstea, s-au calificat în turul doi.

Simona Halep a învins-o azi, în primul tur al turneului de la Tokyo, pe rusoaiac Anastasia Pavlyucenkova, care s-a retras la în setul tre, la scorul de 3-0 pentru Halep. Primul set fusese câştigat de Pavlyucenkova cu 6-3, în vreme ce Simona, a 13-a favorită a competiţiei, a câştigat actul secund cu 7-6, după ce  salvat şi două mingi de meci. Următoarea adversară a Simonei Halep va fi Andrea Petkovici, cea pe care românca a învins-o în finala de la Nurnberg anul acesta, atunci când a cucerit primul ei titlu WTA.

Sorana Cîrstea se calificase în turul secund încă de duminică, ea urmând să joace pentru calificarea în optimile de finală contra japonezei Misaki Doi.

2 thoughts on “Simona Halep a salvat două mingi de meci şi s-a calificat în turul secund la Tokyo