ACASA > Poza zilei > POZA ZILEI, 26 octombrie 2013: Federer și-a învins urmașul, pe Dimitrov, în primul meci direct

Roger Federer si Grigor Dimitrov la finalul primului meci direct

MeliMeloParis.ro

Toată lumea aștepta acest meci, toți ochii au fost aseară pe Dolce. Roger Federer l-a întâlnit pe Baby Fed Dimitrov pentru prima dată în carieră.

S-a impus ”tăticul”, Roger, care a câștigat în două seturi, 6-3, 7-6, apropiindu-se la două meciuri de obiectivul propus, calificarea la Turneul Campionilor. Acolo unde va ajunge sigur dacă va câștiga, pentru a șasea oară turneul de la Basel. Următorul adversar pentru Federer va fi, azi, Vasek Pospisil.

3 thoughts on “POZA ZILEI, 26 octombrie 2013: Federer și-a învins urmașul, pe Dimitrov, în primul meci direct

1. da, roger iubeste meciurile astea, cu pustii tenisului actual, dovada cea mai buna este tomic, sau chiar janowics de anul asta de la roma
      baby fed, e mai mult baby decat fed – urmasul lui fed, mai are de muncit dar imi place, depinde doar de el ce va fi in viitor, urmasul lui fed sau pur si simplu dimitrov
      pentru binele lui ar trebui sa-si doreasca sa ramana doar dimitrov nu baby fed

1. nu toata lumea a fost cu ochii pe dolce! eu am fost cu ochii pe net, si multi ca mine
    din pacate, pe mine meciul m-a dezamagit, sa fiu sincera ma asteptam ca dimi sa-i puna mai multe probleme lui roger, dar nu a fost asa
    de fapt i-a pus dar mai are de lucrat la momentele importante ale unui meci!
    adica – a avut inca de la inceput 4 sau 5 meci de break pe care nu a reusit sa le converteasca si nu neaparat datorita unui serv prea bun al lui roger, a servit pt a ramane in primul set la scorul de 5-3 pt roger si si-a pierdut iar serv, apoi in setul 2 a avut chiar break, 3 mingi de set la 5-3 pe serv lui roger, le-a ratat, a servit pt setul 2 la 5-4 si si-a pierdut serv, dupa care in tiebreak a cazut de tot
    cum spuneam daca ar mai lucra la cond fizica si la concentrarea pe momentele importante atunci chiar vom avea un jucator in dimitrov
    singurul moment de anul asta cand a reusit asta a fost in acel meci de pomina cu djokovic si atunci un meci cu cantec, dar cu o victorie datorita faptului ca el a reusit mai mult decat djok sa-si pastreze luciditatea
    deci marele meci mare nu a fost chiar asa mare dupa parerea mea si nici roger nu a dominat decat prin atitudine si concentrare, jocul….iar a scartait, serviciul nici nu mai vorbesc, e sub rezonabil
    dar una peste alta e o victorie si inca un pas, desi iar zic dupa mine nici nu ar trebui sa mearga la turneul campionilor pt ca nu mi se pare ca jocul lui de anul asta se ridica la nivelul unui asemenea turneu
    dar pt orgoliu, mandrie, cifre, nu stiu cati ani la rand, sponsori etc o sa mearga daca se califica