ACASA > Inedit din tenis > Sorana Cîrstea şi Monica Niculescu s-au calificat în turul 2 la Doha

Sorana Cîrstea şi Monica Niculescu s-au calificat în turul 2 la Doha

Sorana Cirstea la Fed Cup

Ambele românce care au evoluat azi în primul tur la Doha s-au alăturat Simonei Halep în turul secund.

Sorana Cîrstea a învins-o cu scorul de 2-6, 6-1, 7-5, pe rusoaica Alla Kudriavţeva, o jucătoare venită din calificări. Partida a durat o oră şi 48 de minute de joc şi îmbucurător este faptul că Sorana şi-a regăsit puterea de a lupta până la ultima minge. Căci, în setul decisiv, ea a avut puterea de a reveni de la scorul de 3-5! Următoarea adversară a Soranei va fi a doua favorită a turneului, poloneza Agnieszka Radwanska, a patra favorită a turneului.

Monica Niculescu a avut un meci mult mai uşor. Ea a învins-o cu scorul de 6-1, 6-0 pe Fatma Al Nabhani, din Oman, intrată pe tablou graţie unui wild-card. În turul secund, Niculescu va juca împotriva jînvingătoarei din meciul dintre Eugenie Bouchard şi Bethanie Matteck-Sands.

4 thoughts on “Sorana Cîrstea şi Monica Niculescu s-au calificat în turul 2 la Doha