ACASA > Inedit din tenis > Simona Halep s-a calificat pentru prima dată în turul trei la Wimbledon

Simona Halep s-a calificat pentru prima dată în turul trei la Wimbledon

Simona Halep la Wimbledon

Simona Halep a avut azi un meci foarte greu la Wimbledon. Un meci pe care l-a câștigat și din care are, cred, foarte multe de învățat.

În turul secund al turneului de la Wimbledon, Simona Halep a învins-o cu scorul de 6-3, 4-6, 6-4 pe ucraineaca Lesia Tsurenko, o jucătoare care s-a agățat și a profitat de fiecare moment de ezitare al tenismenei noastre. Știu că ucraineanca e pe locul 170, dar nu trebuie să uităm că anul trecut a fost chiar și pe 60, așa că nu e o nou-venită în lumea tenisului.

Cum meciul ar fi trebuit să se joace ieri, Simona, a treia favorită a concursului, va reveni pe iarba londoneză mâine, atunci când va juca în turul trei contra elvețiencei Melinda Bencic, o mare speranță a tenisului feminin, la cei doar 17 ani ai ei.

2 thoughts on “Simona Halep s-a calificat pentru prima dată în turul trei la Wimbledon