ACASA > EXCLUSIV > Kvitova a fost eliminată. Simona Halep va fi sigur cap de serie 2 la US Open!

Kvitova a fost eliminată. Simona Halep va fi sigur cap de serie 2 la US Open!

Simona Halep

Ocupantă, de luni, a locului 2 în lume, Simona Halep poate răsufla ușurată, deși nu cred că avea vreo emoție: nu are cum să mai piardă locul secund în această săptămână. Și, implicit, va fi sigur favorită 2 la US Open!

Singura tenismenă care putea să o depășească, Petra Kvitova, a fost eliminată în turul secund de ucraineanca Elina Svitolina, care a învins-o cu scorul de 6-2, 7-6. Simona ar fi pierdut locul 2 dacă nu ar fi ajuns în sferturi – joacă azi, în optimi cu Safarova – iar Kvitova câștiga turneul de la Cincinnati.

Poziția de luni e importantă pentru că pe baza ei se stabilesc capii de serie de la US Open, ultimul turneu de Grand Slam al anului. Iar Simona va fi, în premieră pentru tenisul românesc, prima româncă favorită 2 la turneul american!