ACASA > Poza zilei > POZA ZILEI, 5 septembrie 2014: Gael Monfils îl îmbrățișează pe Federer după ce a pierdut de la 2-0 la seturi

Monfils il imbratiseaza pe Federer la finalul meciului

Roger Federer le-a reamintit iubitorilor tenisului de ce e considerat unul dintre cei mai mari jucători din istorie. El a revenit de la 0-2 la seturi și a salvat și două mingi de meci înainte de a se califica în semifinale la US Open.

În sferturile de finală, Federer l-a învins cu scorul de 4-6, 3-6, 6-4, 7-5, 6-2 pe Gael Monfils, care a avut, în setul al patrulea, și două mingi de meci. Pe care le-a ratat. Ceea ce nu l-a împiedicat, la final, să își îmbrățișeze adversarul.

În ceea ce-l privește pe Federer, acesta va juca în semifinale contra lui Marin Cilic, care l-a învins cu 6-2, 6-4, 7-6 pe Tomas Berdych.