
Simona Halep va rămâne pe locul secund în clasamentul mondial şi după terminarea US Open.
Eliminarea canadiencei Eugenie Bouchard în optimile de finală ale US Open îi permite Simonei Halep să se menţină pe locul 2 în clasamentul mondial şi în săptămâna de după turneul american. Bouchard a fost învinsă ieri, cu scorul de 7-6, 6-4 de rusoaica Ekaterina Makarova, la capătul unui meci în care canadianca a acuzat de mai multe ori stari de rau.