ACASA > Inedit din tenis > Sorana Cîrstea s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA de la Tianjin şi va reveni în Top 100

Sorana Cirstea

Sorana Cîrstea a obţinut a doua victorie consecutivă la turneul WTA de la Tianjin, calificându-se în sferturile de finală ale competiţiei dotate cu premii în valoare totală de 250.000 de dolari.

În turul secund al turneului WTA de la Tianjin, Sorana Cîrstea a învins-o cu scorul de 6-3, 6-0, după 61 de minute de joc, pe Andrea Hlavackova (Cehia). Următoarea adversară a jucătoarei noastre va fi învingătoarea meciului dintre principala favorită, Jelena Jankovic, şi chinezoaica Saisai Zheng.

Pentru Sorana, acesta e primul turneu la care ajunge în turul trei de la Roland Garros încoace. Totodată, această performanţă îi asigură revenirea în Top 100 WTA, indiferent de ce va face în sferturile de finală ea având asigurat măcar locul 97 în lume de lunea viitoare.