ACASA > Grand Slam > Australian Open > Simona Halep, eliminată în sferturile de finală la Australian Open

Simona Halep, eliminată în sferturile de finală la Australian Open

simona halep australian open tenis

Simona Halep

Simona Halep s-a oprit în semifinalele Australian Open, fiind învinsă fără drept de apel de rusoaica Ekaterina Makarova.

Simona Halep, a treia favorită a turneului de la Melbourne, și a treia jucătoare a lumii, a fost învinsă cu scorul de 6-4, 6-0 de rusoaica Ekaterina Makarova, cap de serie numărul 10 și a 11-a jucătoare a lumii. Partida a durat 69 de minute. Următoarea adversară a Makarovei va fi Maria Sharapova, care a învins-o în celălalt sfert de finală feminin programat azi, cu scorul de 6-3, 6-2 pe canadianca Eugenie Bouchard.

În urma acestui rezultat, Simona va rămâne pe locul 3 în clasamentul mondial.

One thought on “Simona Halep, eliminată în sferturile de finală la Australian Open