Simona Halep s-a calificat în optimi la Shenzhen

Simona halep antrenament shenzhen china

Simona Halep la antrenament la Shenzhen, in China

Simona Halep, a treia jucătoare a lumii, a început cu dreptul sezonul 2015.

Simona Halep s-a calificat în această dimineață în optimile de finală ale turneului de la Shenzhen, dotat cu premii în valoare de 500.o00 de dolari. În primul tur al competiției la care ea este principală favorită, Simona a învins-o cu scorul de 4-6, 6-4, 6-3, după o oră și 53 de minute, pe nemțoaica Annika Beck, în fața căreia și-a luat astfel revanșa pentru înfrângerea suferită anul trecut la s’Hertogenb0sch. Este demn de remarcat și că Simona a revenit de la 0-1 la seturi și a câștigat partida. În sezonul 2014, ea a câștigat doar 5 meciuri din cele 12 în care a fost condusă după primul set.

În turul secund, Simona Halep va juca împotriva rusoaicei Natalia Vikhlyantseva, intrată pe tablou grație unui wild-card. În primul tur, jucătoarea clasată pe locul 584 în lume, în vârstă de doar 17 ani, a trecut cu scorul de 2-6, 6-3, 6-3 de nemțoaica Anna-Lena Friedsam.

Azi, la Shenzhen va mai juca Irina Begu. Tot azi, Monica Niculescu a fost eliminată în primul tur, fiind învinsă de Polona Hercog.