ACASA > Grand Slam > Australian Open > Simona Halep s-a calificat în sferturi la Australian Open. Următoarea adversară: Ekaterina Makarova

simona halep australian open romania

Simona Halep

Simona Halep s-a calificat fără prea mari bătăi de cap în sferturile de finală la Australian Open. A fost a noua victorie din tot atâtea meciuri disputate anul acesta de jucătoarea noastră.

În optimile de finală, Simona Halep, a treia favorită a turneului, a învins-o, cu scorul de 6-4, 6-2, pe sportiva belgiană Yanina Wickmayer. Partida a durat aproape o oră şi 20 minute.

Următoarea adversară a Simonei va fi rusoaica Ekaterina Makarova, locul 11 WTA şi cap de serie numărul 10, care a trecut, tot azi, de nemţoaica Julia Goerges cu 6-3, 6-2. Halep a câştigat singura întâlnire disputată cu Makarova, cu scorul de 6-1, 7-6 (6), în sferturile de finală ale turneului de la New Haven, ediţia 2013, câştigată de sportiva noastră.

În cealaltă partidă din sferturile de finală de pe jumătatea inferioară a tabloului feminin de simplu se vor întâlni rusoaica Maria Şarapova, locul 2 WTA, şi canadianca Eugenie Bouchard, locul 7 WTA.

One thought on “Simona Halep s-a calificat în sferturi la Australian Open. Următoarea adversară: Ekaterina Makarova