ACASA > Inedit din tenis > Irina Begu s-a calificat în turul secund al turneului de la Charleston. Alexandra Dulgheru a fost eliminată

irina begu romania tenis wta

irina begu romania tenis atp
Irina Begu

Irina Begu s-a calificat în turul secund al turneului WTA de la Charleston.

În primul tur al turneului WTA de la Charleston, turneu dotat cu premii în valoare totală de 731.000 de dolari, Irina Begu, a 13-a favorită, a învins-o cu scorul de 6-2, 7-6 pe nemțoaica Laura Siegemund, o sportivă venită din calificări. În turul secund, Begu va juca împotriva Yaroslavei Shvedova, din Kazakstan.

Tot ieri, și tot la turneul pe zgură de la Charleston, Alexandra Dulgheru a fost învinsă cu scorul de 7-6, 4-6, 6-4 de croata Ajla Tomljanovic.

Azi, vor intra în cursă celelalte două românce de pe tabloul principal de la Charleston: Edina Gallovits, contra americancei Madison Brengle, și Andreea Mitu, contra favoritei 10, Varvara Lepchenko. De asemenea, tot azi va juca în primul tur de dublu și perechea Irina Begu/ Arantxa Parra Santonja.

Turneul de la Charleston e televizat de Digisport, dar nu știu dacă din primul tur.

5 thoughts on “Irina Begu s-a calificat în turul secund al turneului de la Charleston. Alexandra Dulgheru a fost eliminată