ACASA > Inedit din tenis > Roland Garros 2015: Lucie Safarova şi Serena Williams, în finala feminină

Roland Garros 2015: Lucie Safarova şi Serena Williams, în finala feminină

Prima semifinală: Lucie Safarova – Ana Ivanovic 7-5, 7-5

Lucie Safarova, jucătoarea stângace din Cehia (locul 13 WTA, 28 de ani) a trecut în fazele anterioare ale turneului de Sabine Lisicki, Maria Sharapova şi Garbine Muguruza, şi a intrat cu un plus de încredere în semifinala cu Ana Ivanovic, fosta campioană la Roland Garros din 2008. Scorul întâlnirilor directe dintre cele două jucătoare, pe zgura pariziană, era 1-1 înaintea meciului de azi. Prima partidă a fost câştigată de Ivanovic, în turul I de la ediţia din 2008, iar cea de a doua a fost câştigată de Safarova, în turul III de la ediţia 2014.

După meci, Lucie Safarova a declarat: „Pentru mine este un vis împlinit, nu-mi vine să cred! Am intrat mai lent în meci, dar am încercat să mă menţin şi am început să joc agresiv, pentru că doar aşa puteam câştiga. Este incredibil. Mulţumesc tuturor pentru sprijin. Merci, Paris!”

Ca urmare a calificării în premieră în finala RG, de săptămâna viitoare Lucie Safarova va intra în top 10 WTA.

A doua semifinală: Serena Williams – Timea Bacsinszky (4-6, 6-3, 6-0)

Timea Bacsinzky (locul 23 WTA, 25 de ani) a jucat azi prima semifinală de Grand Slam din carieră, după ce a trecut de Madison Keys, Petra Kvitova şi Alison Van Uytvanck. Înaintea acestei partide, scorul întâlnirilor directe dintre cele două jucătoare a fost 0-2, în favoarea Serenei Williams. După un început curajos (a câştigat primul set cu destulă uşurinţă, în faţa unei Serena deloc în formă), şi un scor de 3-2, cu break în faţă, în setul 2, Bacsinzky a cedat în faţa emoţiilor, lăsându-i cale liberă Serenei să câştige următoarele 10 game-uri şi meciul. Datorită parcursului foarte bun de la Roland Garros, începând cu săptămâna viitoare, jucătoarea elveţiană va intra în top 20 WTA.