ACASA > Inedit din tenis > Roland Garros 2015: Rafael Nadal va juca în sferturi cu Djokovic chiar de ziua lui

rafael nadal roland garros 2015

Rafael Nadal la Roland Garros

Rafael Nadal și Novak Djokovic vor juca un meci cât o finală în sferturile de la Roland Garros 2015.

Rafael Nadal, cel care speră să cucerească în acest an al zecelea trofeu la Roland Garros, l-a învins azi, în optimi, cu scorul de 6-3, 6-1, 5-7, 6-2 pe Jack Sock și și-a asigurat un meci cât o finală în sferturile de finală. Căci în următorul meci Rafa, care la acest turneu e abia cap de serie numărul 6, va juca împotriva principalului favorit, Novak Djokovic, cel care vrea cu orice preț – evident, sportiv – să cucerească singurul titlu care îi lipsește, cel de pe zgura pariziană.

În optimile de finală, Djokovic l-a învins cu scorul de 6-1, 6-2, 6-3 pe feancezul Richard Gasquet.

Meciul dintre Nadal și Djokovic se va disputa miercuri, la o oră care va fi anunțată, dar ce e mai interesant e că va avea loc chiar de ziua lui Rafa. Căci da, miercuri spaniolul împlinește 29 de a ni. Dacă va fi o aniversare fericită sau nu vom vedea la finalul partidei. Cert e că deja Nadal a intrat în istoria turneului de la Roland Garros. El a obținut, azi, cea de-a 70-a victorie într-un meci disputat la Paris, fiind primul jucător din istorie care reușește să câștige atâtea meciuri pe zgura legendarului turneu.

Legat de meciul cu Djokovic, din sferturi, Nadal a avut o reacție care îi face cinste, la conferința de presă. Întrebat fiind dacă acesta e meciul anului, el a răspuns, modest: ”Puteți să îi spuneți cum vreți, dacă asta vă vinde ziarele, dar nu e meciul anului. Meciurile anului sunt finalele, meciurile decisive”.

În celelalte trei sferturi de finală vor avea loc meciurile: Andy Murray – David Ferrer (învingătorul va juca în semifinală cu Nadal sau Djokovic), Kei Nishikori – Jo Wilfried Tsonga și Stan Wawrinka – Roger Federer.