ACASA > Inedit din tenis > Roland Garros 2015: Simona Halep rămâne pe locul 3 în clasamentul WTA. Sharapova a fost eliminată în optimi

halep roland garros

Simona Halep

Simona Halep poate spune că a avut noroc. Eliminarea prematură de la Roland Garros nu i-a afectat deloc poziţia în clasamentul mondial, Maria Sharapova, cea care ar fi putut să o întreacă, fiind eliminată în optimile de finală.

Reprogramat pentru azi din cauza ploii căzute duminică, meciul dintre Maria Sharapova, a doua favorită a turneului de la Roland Garros 2015, şi cehoaica Lucie Safarova s-a terminat exact cu rezultatul pe care-l doream pentru ca Simona Halep să rămână pe locul 3 în lume. Safarova, cap de serie numărul 13, s-a calificat în sferturile de finală, impunându-se cu scorul de 7-6, 6-4.

Dacă ar fi ajuns în sferturi, Maria Sharapova, deţinătoarea trofeului, ar fi urcat pe locul 3 în clasmentul mondial, iar Simona Halep ar fi căzut pe 4. Aşa, trebuie să-i mulţumească Safarovei că şi-a păstrat locul pe podium. Dar, nu-i aşa, norocul ţine cu cei puternici…

PS. Pentru cei puţini care nu şi-au dat seama, menţionez că toată discuţia este legată de clasamentul live, acolo unde, după retragerea punctelor cucerite anul trecut la Roland Garros, Petra Kvitova a urcat pe 2, Simona Halep a rămas pe 3, iar Maria Sharapova coborâse pe locul 4.

5 thoughts on “Roland Garros 2015: Simona Halep rămâne pe locul 3 în clasamentul WTA. Sharapova a fost eliminată în optimi

1. Personal, am încredere în Simona. Este și va rămâne în istoria tenisului românesc cu marile realizări de pana acum. Am certitudinea ca in viitor, aceasta mare campioană, va urca pe cel mai înalt podium…. Mulțumim Simona Halep!