SUNTETI AICI
ACASA > Romani > Feminin > Ioana Loredana Roşca, învingătoare la Târgu Jiu

Ioana Loredana Roşca, învingătoare la Târgu Jiu

Ioana Loredana Roşca

După ce s-a anunţat încă din 2014 ca o o mare speranţă a tenisului românesc, câştigând proba de dublu a junioarelor la Roland Garros împreună cu Ioana Ducu, Ioana Loredana Roşca (n. 20 septembrie 1996 la Craiova) începe să confirme şi în competiţiile senioarelor.

După ce în martie a pierdut o finală în Antalia, iată că acum, fructifcând avantajul terenului propriu oltenesc, Ioana Roşca a câştigat turneul, învângând-o în finală pe la fel de tânăra şi de talentata Nicoleta Cătălina Dascălu cu 6-2, 4-6, 6-3.

După cum aţi putut afla de AICI, ieri, aceeaşi Ioana Loredana Roşca împreună cu Raluca Ciufrilă au câştigat proba de dublu a turneului.

Bilanţul săptămânii se ridică astfel la 3 titluri – adăugându-l şi pe cel al perechii celor doi Victori , Anagnastopol şi Cornea de la Piteşti.

Bilanţul combinat (ITF, Futures) al anului 2015 este de 41 de turnee câşigate de tenismenele şi tenismenii români (mai jos, tabel cu toate victoriile).

Dragoş Dima a pierdut finala de la Piteşti, învins de slovacul Filip Horansky cu 6-7(2), 6-2, 6-4.

Cristina Ene s-a oprit la Tampere în semifinale la simplu şi în finală la dublu.

.

Turnee ITF / ATP Challenger / Futures câştigate de jucătorii români în 2015

SIMPLU DUBLU TOTAL
FEMININ 15 18 33
MASCULIN 0 8 8
TOTAL (FEMININ + MASCULIN) 41

FEMININ

SIMPLU

#15 20/07-26/07 Târgu Jiu 10 k Ioana Loredana ROŞCA
#14 06/07-12/07 Contrexville, Franţa 50 k Alexandra DULGHERU
#13 08.06 – 14.06 Galaţi 25 k Alexandra CADANŢU
#12 01.06 – 07.06 Marsilia, Franţa 100 k Monica NICULESCU
#11 01.06 – 07.06 Galaţi 10 k Diana BUZEAN
#10 25.05 – 31.05 Antalia, Turcia 10 k Irina Maria BARA
#9 27/04 – 03.05 Antalia, Turcia 10 k Nicoleta-Cătălina DASCĂLU
#8 20.04 – 26.04 Heraklion, Grecia 10 k Raluca Georgiana ŞERBAN
#7 13.04 – 19.04 Heraklion, Grecia 10 k Raluca Georgiana ŞERBAN
#6 06.04 – 12.04 Santa Margherita, Italia 10 k Irina Maria BARA
#5 07.04 – 13.04 El Kantaoui, Tunisia 10 k Mihaela BUZĂRNESCU
#4 30.03 – 05.04 El Kantaoui, Tunisia 10 k Mihaela BUZĂRNESCU
#3 02.03 – 08.03 Antalia, Turcia 10 k Cristina DINU
#2 23.02 – 01.03 Campinas, Brazilia 25 k Andreea MITU
#1 Antalia, Turcia 10 k Diana BUZEAN

DUBLU

#18 20/07 – 26/07 Târgu Jiu 10 k Ioana Loredana ROŞCA

Raluca CIUFRILĂ

#17 06/07 – 12/07 Iaşi 10 k Ioana Loredana ROŞCA

Oana Georgeta SIMION

#16 15.06 – 21.06 Ilkley, Marea Britanie 50 k Raluca OLARU

Yi-Fan XU (China)

#15 08.06 – 14.06 Galaţi 25 k Cristina DINU

Lina GJORCHESKA (Macedonia)

#14 01.06 – 07.06 Galaţi 10 k Oana Georgeta SIMION

Gabriela TALABĂ

#13 18.05 – 24.05 Sharm El Sheikh, Egipt 10 k Elena Teodor CADAR

Britt GEUKENS (Belgia)

#12 18.05 – 24.05 Sibiu, România 10 k Ana Bianca MIHĂILĂ

Anna BONDAR (Ungaria)

#11 11.05 – 17.05 Sharm El Sheikh, Egipt 10 k Elena-Teodora CADAR

Anastasia KHARCENKO (Ucraina)

#10 27/04 – 03.05 Antalia, Turcia 10 k Nicoleta-Cătălina DASCĂLU

Andreea GHIŢESCU

#9 20.04-26.04 Santa Margherita, Italia 25 k Irina Maria BARA

Mihaela BUZĂRNESCU

#8

06.04 – 12.04 Chiasso, Elveţia 25 k Diana BUZEAN

Reka-Luca JANI (Ungaria)

#7 Santa Margherita, Italia 10 k Irina Maria BARA

Oana Georgeta SIMION

#6 El Kantaoui, Tunisia 10 k Mihaela BUZĂRNESCU

Olena KRYPOT (Ucraina)

#5 16.03 – 22.03 Antalia, Turcia 10 k

Cristina ENE

Ioana ROŞCA

#4 Gonesse, Franţa 10 k Oana SIMION

Agnes BUKTA (Ungaria)

#3 23.02 – 01.03 Palmanova, Spania 10 k Irina BARA

Agnes BUKTA (Ungaria)

#2 16.02 – 22.02 Palmanova, Spania 10 k Irina BARA

Agnes BUKTA (Ungaria)

#1 09.02 – 15.02 Sao Paolo, Brazilia 25 k Andreea MITU

Danka KOVINIC (Muntenegru)

MASCULIN

DUBLU

# 8 20/07 – 26/07 Piteşti 10 k Victor ANAGNASTOPOL

Vlad Victor CORNEA

#7 13/07 – 19/07 Curtea de Argeş 10 k Petru-Alexandru LUNCANU

Mariano KESTELBOIM

(Argentina)

#6 22.06 -28.06 Sibiu 10 k Vasile ANTONESCU

Mircea-Alexandru JECAN

#5 25.05 – 31.05 Brcko

Bosnia şi Herţegovina

10 k Victor CORNEA

Tudor Cristian ŞULEA

#4 18.05 – 24.05 Bucureşti, România 10 k Petru-Alexandru LUNCANU

Victor-Mugurel ANAGNASOPOL

#3 11/05 – 17/05 Galaţi, România 10 k Petru-Alexandru LUNCANU

Lukas MUGEVICIUS (Lituania)

#2 04/05 – 10/05 Galaţi, România 10 k Alexandru-Daniel CARPEN

Luca George TATOMIR

#1 12/01 – 18/01 Kish, Iran 10 k Vasile ANTONESCU

Luca George TATOMIR

.

.

Leave a Reply

Top
Acest site foloseste cookie-uri. Prin continuarea navigarii sunteti de acord cu modul de utilizare a acestor informatii si cu politica de utilizare a cookie-urilor. More Info | Close