ACASA > Inedit din tenis > Cincinnati: Simona Halep se califică în finală și urcă pe locul 2 în clasamentul mondial

Simona Halep

Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Cincinnati după ce a învins-o pe Jelena Jankovic cu 6-1 6-2 în 68 minute și va reveni de luni pe locul 2 în clasamentul WTA. Pentru Simona este a nouăsprezecea finală din carieră.

Simona a câștigat tragerea la sorți, dar a ales să primească și a făcut break în chiar primul game al meciului. Jankovic a reușit să egaleze, dar o dublă greșeală în game-ul următor, la minge de break, a adus-o pe Simona din nou în avantaj. Halep a reușit să își câștige serviciul și s-a distanțat apoi la 3-1. Românca a reușit un nou break cu un forehand în lung de linie, și a condus cu 4-1. O greșeală neforțată a sârboaicei i-a adus Simonei primul set după 33 de minute, scor  6-1. În primul set, românca a câștigat 69% din punctele jucate cu primul serviciu și a reușit 10 lovituri direct câștigătoare.

Simona a servit prima în setul 2, și a fost și prima jucătoare care a reușit break-ul, în game-ul 3, câștigând patru puncte consecutive pe serviciul sârboaicei. Jankovic a atacat în game-ul următor și, pe fondul unor greșeli ale româncei, a reușit re-break-ul. Simona a reușit un nou break după două greșeli neforțate ale lui Jankovic, și a condus cu 4-2. Românca și-a câștigat apoi fără probleme serviciul și s-a apropiat la un singur game de a doua finală consecutivă și de locul 2 mondial. O nouă greșeală neforțată a sârboaicei i-a adus Simonei și setul doi, scor 6-2.

“Sunt foarte fericită că pot juca finala. Am lipsit câteva săptămâni, am stat acasă. Astăzi am jucat foarte bine, vremea a fost foarte bună, suporterii extraordinari.“ a declarat Simona după meci.

În finală, Simona va juca împotriva Serenei Williams, câștigătoarea din 2014, care a învins-o în semifinală pe Elina Svitolina, scor 6-4, 6-3. Va fi a șasea întâlnire dintre cele două, singura victorie a Simonei fiind cea de la Turneul Campioanelor de anul trecut. ”Știu că este cea mai bună jucătoare din lume dar nu am nimic de pierdut și voi profita de fiecare șansă” a declarat Simona.

Finala va avea loc duminică, începând cu ora 22, ora României, și va fi transmisă de Dolce Sport.

Oana Baciu – Doartenis.ro

3 thoughts on “Cincinnati: Simona Halep se califică în finală și urcă pe locul 2 în clasamentul mondial