Diana Buzean a câştigat la Bucureşti al 59-lea titlu al carierei!

Diana Buzean

Diana Buzean este dubla câştigătoare a turneului ITF de 10.000 USD desfăşurat la Tenis Club Herăstrău din Bucureşti.

Pe o vreme superbă pentru tenis, astăzi s-au jucat semifinalele şi finala turneului a cărui desfăşurare a fost perturbată de ploaia ce a răcorit Bucureştiul timp de două zile.

În condiţii de concurs aidoma celor pe care le-am descris AICI, cele trei jucătoare românce rămase în turneu s-au luptat pentru trofeu cu o înverşunare demnă de toată admiraţia. Mai întâi în semifinale: Diana Buzean [1] – Elena Gabriela Ruse 6-3, 7-6(6), Cristina Ene [3] – Viktoriya Tomova [2] 6-3, 2-6, 6-4 şi, apoi, în finală: Diana BuzeanCristina Ene 6-3, 4-6, 6-1.

Ieri, Diana Buzean împreună cu Cristina Dinu au câştigat proba de dublu a turneului. Aici, în afară de victoria propriu-zisă, mai avem o veste bună şi anume faptul că Cristina Dinu poate să joace, deoarece săptămâna trecută a abandonat în primul tur la Hechingen. Confirmarea o vom avea săptămâna viitoare în turneul de 25.000 USD de la Clubul Sportiv IDU din Mamaia. Astfel, Buzean şi Dinu certifică rezultatul excelent de acum două săptămâni – victoria din turneul de la Bad Salgau (Germania – 25.000 USD).

Revenind la Diana Buzean (fostă Enache) – născută la 12 decembrie 1987 la Piteşti – victoria de astăzi este cea cu numărul 59 (13 la simplu şi 46 la dublu) din cariera ei în turneele ITF. Pentru moment, ea se clasează pe locul 405 la simplu şi 231 la dublu în clasamentul WTA. Întrevedem pentru ea serioase oportunităţi la proba de dublu, în care vârsta ar fi una ideală. Oricum, ea va trebui să ia o decizie, căci cele două clasamente încep să se distanţeze serios.

Altfel, pentru tenisul românesc victoria de astăzi a Dianei este cea cu numărul 48 în turneele ITF / Futures ale anului 2015. Mai jos aveţi lista merituoşilor câştigători de turnee.

SIMPLU DUBLU TOTAL
FEMININ 17 22 39
MASCULIN 0 9 9
TOTAL (FEMININ + MASCULIN)

48

FEMININ

SIMPLU

#17 17.08 – 23.08 Bucureşti 10 k Diana BUZEAN
#16 10.08 – 16.08 Westende, Belgia 25 k Mihaela BUZĂRNESCU
#15 20.07-26.07 Târgu Jiu 10 k Ioana Loredana ROŞCA
#14 06.07-12.07 Contrexville, Franţa 50 k Alexandra DULGHERU
#13 08.06 – 14.06 Galaţi 25 k Alexandra CADANŢU
#12 01.06 – 07.06 Marsilia, Franţa 100 k Monica NICULESCU
#11 01.06 – 07.06 Galaţi 10 k Diana BUZEAN
#10 25.05 – 31.05 Antalia, Turcia 10 k Irina Maria BARA
#9 27/04 – 03.05 Antalia, Turcia 10 k Nicoleta-Cătălina DASCĂLU
#8 20.04 – 26.04 Heraklion, Grecia 10 k Raluca Georgiana ŞERBAN
#7 13.04 – 19.04 Heraklion, Grecia 10 k Raluca Georgiana ŞERBAN
#6 06.04 – 12.04 Santa Margherita, Italia 10 k Irina Maria BARA
#5 07.04 – 13.04 El Kantaoui, Tunisia 10 k Mihaela BUZĂRNESCU
#4 30.03 – 05.04 El Kantaoui, Tunisia 10 k Mihaela BUZĂRNESCU
#3 02.03 – 08.03 Antalia, Turcia 10 k Cristina DINU
#2 23.02 – 01.03 Campinas, Brazilia 25 k Andreea MITU
#1 Antalia, Turcia 10 k Diana BUZEAN

DUBLU

#22 17.08 – 23.08 Bucureşti 10 k Diana BUZEAN

Cristina DINU

#21 10.08 – 16.08 Arad 10 k Jaqueline Adina CRISTIAN

Elena Gabriela RUSE

#20 03.08 – 09.08 Bad Salgau, Germania 25 k Diana BUZEAN

Cristina DINU

#19 27/07 – 02/28 Târgu Jiu 10 k Ioana Loredana ROŞCA

Raluca CIUFRILĂ

#18 20/07 – 26/07 Târgu Jiu 10 k Ioana Loredana ROŞCA

Raluca CIUFRILĂ

#17 06/07 – 12/07 Iaşi 10 k Ioana Loredana ROŞCA

Oana Georgeta SIMION

#16 15.06 – 21.06 Ilkley, Marea Britanie 50 k Raluca OLARU

Yi-Fan XU (China)

#15 08.06 – 14.06 Galaţi 25 k Cristina DINU

Lina GJORCHESKA (Macedonia)

#14 01.06 – 07.06 Galaţi 10 k Oana Georgeta SIMION

Gabriela TALABĂ

#13 18.05 – 24.05 Sharm El Sheikh, Egipt 10 k Elena Teodor CADAR

Britt GEUKENS (Belgia)

#12 18.05 – 24.05 Sibiu, România 10 k Ana Bianca MIHĂILĂ

Anna BONDAR (Ungaria)

#11 11.05 – 17.05 Sharm El Sheikh, Egipt 10 k Elena-Teodora CADAR

Anastasia KHARCENKO (Ucraina)

#10 27/04 – 03.05 Antalia, Turcia 10 k Nicoleta-Cătălina DASCĂLU

Andreea GHIŢESCU

#9 20.04 – 26.04 Santa Margherita, Italia 25 k Irina Maria BARA

Mihaela BUZĂRNESCU

#8

06.04 -12.04 Chiasso, Elveţia 25 k Diana BUZEAN

Reka-Luca JANI (Ungaria)

#7 Santa Margherita, Italia 10 k Irina Maria BARA

Oana Georgeta SIMION

#6 El Kantaoui, Tunisia 10 k Mihaela BUZĂRNESCU

Olena KRYPOT (Ucraina)

#5 16.03 – 22.03 Antalia, Turcia 10 k

Cristina ENE

Ioana ROŞCA

#4 Gonesse, Franţa 10 k Oana SIMION

Agnes BUKTA (Ungaria)

#3 23.02 – 01.03 Palmanova, Spania 10 k Irina BARA

Agnes BUKTA (Ungaria)

#2 16.02 – 22.02 Palmanova, Spania 10 k Irina BARA

Agnes BUKTA (Ungaria)

#1 09.02 – 15.02 Sao Paolo, Brazilia 25 k Andreea MITU

Danka KOVINIC (Muntenegru)

MASCULIN

DUBLU

#9 10.08 – 16.08 Iaşi 15 k Andrei Ştefan APOSTOL

Nicolae FRUNZĂ

# 8 20/07 – 26/07 Piteşti 10 k Victor ANAGNASTOPOL

Vlad Victor CORNEA

#7 13/07 – 19/07 Curtea de Argeş 10 k Petru-Alexandru LUNCANU

Mariano KESTELBOIM

(Argentina)

#6 22.06 -28.06 Sibiu 10 k Vasile ANTONESCU

Mircea-Alexandru JECAN

#5 25.05 – 31.05 Brcko

Bosnia şi Herţegovina

10 k Victor CORNEA

Tudor Cristian ŞULEA

#4 18.05 – 24.05 Bucureşti, România 10 k Petru-Alexandru LUNCANU

Victor-Mugurel ANAGNASOPOL

#3 11/05 – 17/05 Galaţi, România 10 k Petru-Alexandru LUNCANU

Lukas MUGEVICIUS (Lituania)

#2 04/05 – 10/05 Galaţi, România 10 k Alexandru-Daniel CARPEN

Luca George TATOMIR

#1 12/01 – 18/01 Kish, Iran 10 k Vasile ANTONESCU

Luca George TATOMIR

About Dragos