ACASA > Inedit din tenis > ATP Shanghai 2015: Ziua a doua, marcată de eliminarea lui Roger Federer

ATP Shanghai 2015: Ziua a doua, marcată de eliminarea lui Roger Federer

Roger Federer

Ziua a doua a turneului de la Shanghai a adus și prima surpriză. Roger Federer, câștigătorul de anul trecut, a fost învins neașteptat în turul doi. Elvețianul a pierdut meciul cu spaniolul Albert Ramos-Viñolas, în trei seturi, scor 6-7 (4), 6-2, 3-6. Spaniolul a convertit prima minge de meci, la finalul unui meci care a durat 2 ore și 5 minute.

Ramos-Viñolas, numărul 70 în clasamentul mondial, a trebuit să joace în calificări pentru a se califica pe tabloul principal. În turul 1 acesta l-a învins pe Sam Querrey.

Spaniolul de 27 de ani a mai jucat o singură dată împotriva lui Roger Federer, la Wimbledon, în 2012, și a fost învins în trei seturi scurte, scor 1-6, 1-6, 1-6.

Federer, care a avut bye în primul tur, a câștigat cu șapte puncte mai mult decât Ramos-Viñolas (100-93), dar spaniolul a fost mai bun în momentele decisive.

La începutul primul set, elvețianul nu a reușit să converstească două șanse de break. Setul a fost decis apoi la tie-break, spaniolul impunându-se cu 7-4.

Al doilea set a fost câștigat de Federer, după ce acesta a reușit să câștige de două ori pe serviciul adversarului, la 3-2 și 5-2.

Ultimul set a mers bine pentru elvețian până la 3-4, când Ramos-Viñolas a avut primele două șanse de break din meci. Prima minge de break a fost salvată de Federer cu un as, dar spaniolul a profitat de a doua șansă, acesta reușind să câștige primul game pe serviciul lui Federer cu un retur puternic.

„Primul meci de la Shanghai a fost mereu greu pentru mine, trebuie să mă obișnuiesc cu suprafața, cu mingile, cu condițiile de joc. Mingile sar diferit aici. Anul trecut am avut noroc. Anul acesta nu am mai avut. Mare păcat.“

Ramos-Viñolas este jucătorul cel mai slab clasat care reușește să îl învingă pe Federer, după iulie 2013, atunci când Federico Delbonis, numărul 114 ATP, îl învingea pe Federer în semifinalele de la Hamburg. Pentru spaniol este prima victorie împotriva unui jucător din top 10.

„Sunt mereu precaut. Nu îmi subestimez adversarul. Toți sunt jucători profesioniști și au șansa lor. Am jucat la Wimbledon împotriva lui, îl cunoșteam. L-am mai văzut jucând. Și-a îmbunătățit mult jocul de atunci. Am fost conștient că poate fi un meci greu și că mă poate învinge. “ a declarat Federer după meci.

Pentru Federer urmează turneul de la Basel, care va avea loc între 24 octombrie și 1 noiembrie.