ACASA > Inedit din tenis > Novak Djokovic câștigă un nou titlu la Beijing

Novak Djokovic câștigă un nou titlu la Beijing

Novak Djokovic cu trofeul de la Beijing

Novak Djokovic îl învinge clar pe Rafael Nadal în finală,scor 6-2 6-2, și câștigă al șaselea titlu la Beijing.

Șase participări și șase trofee castigate: Novak Djokovic a câștigat după 2009, 2010, 2012, 2013 și 2014 pentru a șasea oară turneul ATP 500 de la Beijing. Djokovic l-a învins categoric în finală pe Rafael Nadal cu 6-2 6-2, în 91 de minute.

„Beijing este un loc norocos pentru mine. Am jucat foarte bine în această săptămână și mai ales astăzi. Este meciul 45 dintre mine și Rafa și sper ca seria să continue.”

În cele 30 de meciuri ale sale la Beijing (o victorie prin abandon) sârbul a pierdut doar 3 seturi. Și dominația a continuat și în finala de astăzi împotriva lui Nadal. Spaniolul a pierdut primul game pe propriul serviciu. Momentul cheie al meciului a fost la scorul de 2-3, când Rafael Nadal nu a reușit să profite de două șanse de break consecutive. Djokovic a reușit apoi să își câștige serviciul și a făcut un nou break. În al doilea set la 1-1 30:0 Nadal a primit îngrijiri medicale din cauza unei accidentări la picior și nu a mai reușit apoi să întoarcă soarta meciului.

Următorul turneu pentru cei doi este Mastersul de la Shanghai.