WTA St. Petersburg: Avem două românce în sferturile de dublu: Monica Niculescu şi Elena Bogdan

monica niculescu meci st petersburg

Monica Niculescu la St. Petersburg

Turneul feminin de la St. Petersburg a avut azi multe românce în prim plan. Două dintre ele s-au calificat şi în sferturile de finală ale probei de dublu, fiecare cu altă parteneră.

Monica Niculescu şi nemţoaica Laura Siegemund au învins în primul tur cu scorul de 6-3, 6-2 perechea română Raluca Olaru/ Patricia Țig, într-o oră și zece minute de joc. În sferturile de finală, favoritele 4 vor juca împotriva perechii Vera Dushevina/ Barbora Krejcikova. Meciul va avea loc joi, când Monica va avea două partide de disputat, şi la dublu, dar şi la simplu, unde joacă împotriva maghiarei Timea Babos.

Într-un al meci din turul 1 al probei de dublu, Elena Bogdan şi belarusa Ilona Kremen au învins cu scorul de 6-3, 5-7, 12-10, dublul Darija Jurak/ Nicole Melichar.

În sferturile de finală, Bogdan și Kremen vor întalni, vineri, perechea spaniolă Anabel Medina Garrigues/ Arantxa Parra-Santonja, favorita numărul 3.

Tot azi, în primul tur al probei de simplu, Patricia Ţig, intrată pe tablou ca Lucky Loser, a fost învinsă cu scorul de 3-6, 6-3, 6-1 de rusoaica Elena Vesnina.