ACASA > Inedit din tenis > WTA Madrid: Patricia Țig continuă seria victoriilor și avem 4 ROMÂNCE în SFERTURI!

patricia tig madrid
Patricia Țig

Patricia Țig a confirmat aseară săptămâna extraodinară pe care o traversează, calificându-se în două seturi în sferturile de finală ale turneului WTA de la Madrid.

În optimile de finală, Patricia Țig a învins-o cu scorul de 6-3, 6-4 pe americanca Madison Keys, clasată pe locul 25 în lume! Este a doua jucătoare de Top 25 pe care Patricia a învins-o la Madrid, după ce, în turul secund, o eliminase pe favorita 16, Sloane Stephens (nr. 21 WTA).

Astfel, numărul româncelor ajunse în sferturile de finală ale turneului de la Madrid a ajuns la patru, adică jumătate dintre concurente! Pentru că mai devreme ieri ajunseseră în această fază Simona Halep, Irina Begu și Sorana Cîrstea! Primele două vor fi chiar adversare azi.

Următoarea adversară a Patriciei Tig va fi o altă jucătoare de Top 25, australianca Samantha Stosur, numărul 23 mondial. O victorie în sferturi ar aduce-o față în față pe Patricia cu învingătoarea meciului dintre Simona Halep și Irina Begu.