ACASA > Romani > Masculin > Florin Mergea > Wimbledon: Florin Mergea s-a calificat în optimi la dublu

Wimbledon: Florin Mergea s-a calificat în optimi la dublu

florin mergea rohan bopanna
Florin Mergea si Rohan Bopanna la Wimbledon

Nu doar Simona Halep s-a calificat  azi în optimile de finală ale turneului de la Wimbledon, ci și Florin Mergea.

Florin Mergea și partenerul său, indianul Rohan Bopanna, au învins azi în turul secund al probei de dublu, cu scorul de 7-5, 6-2 perechea Andrej Martin/ Hans Podlipnik. Partida a durat o oră şi 17 minute de joc efectiv, dar s-a întins pe durata a vreo trei ore cu tot cu pauzele de ploaie.

În optimi, Mergea şi Bopanna vor întâlni învingătoarea din meciul dintre perechile Henri Kontinen/ John Peers şi Marcin Matkowski/ Leander Paes.