ACASA > Romani > Masculin > Florin Mergea > Wimbledon: Florin Mergea s-a calificat în turul secund la dublu

Wimbledon: Florin Mergea s-a calificat în turul secund la dublu

Florin Mergea Rohan Bopanna
Florin Mergea și Rohan Bopanna

Florin Mergea a reuşit să păcălească ploaia şi să se califice, în scurtul interval de linişte de la Wimbledon, în turul secund al probei de dublu.

În primul tur al pribei de dublu de la Wimbledon, Florin Mergea şi indianul Rohan Bopanna, favoriţii 6 ai competiţiei, au învins cu scorul de 7-5, 7-6 cuplul croat Marin Draganja/ Nikola Mektic. Partida a durat o oră şi 20 de minute.

În turul doi, Mergea şi Bopanna vor juca în compania învingătorilor meciului dintre Johan Brunstroem/ Andreas Siljestroem şi Andrej Martin/ Hans Podlipnik.

Azi s-au jucat şi patru game-uri din meciul Monicăi Niculescu cu Timea Bacsinszky, acolo unde ploaia a oprit partida la scorul de 2-2 în primul set.