ACASA > Grand Slam > Wimbledon: Meciul Monicăi Niculescu, întrerupt vineri la scorul de 1-1, va fi reluat sâmbătă

monica niculescu iarba
Monica Niculescu

Ploaia a afectat-o direct pe Monica Niculescu la Wimbledon. Ea și adversara ei, TimeaBacsinszky, au fost nevoite să își întrerupă partida la scorul de 1-1 la seturi și 1-0 în decisiv pentru jucătoarea noastră. Partida va fi reluată sâmbătă.

În momentul întreruperii, meciul dintre Monica Niculescu și favorita 11, Timea Bacsinszky, era cap la cap. Primul set fusese luat de jucătoarea noastră cu 6-4, al doilea de elvețiancă, scor 6-2. În setul decisiv, Monica apucase să-și câștige primul serviciu în momentul în care ploaia le-a trimis pe cele două la vestiare.Meciul contează pentru turul al doilea.

Partida se va relua sâmbătă, atunci când se va disputa și partida Simona Halep – Kiki Bertens, amânată azi din cauza ploii.

Tot sâmbătă se va relua și meciul dintre Novak Djokovic, liderul clasamentului mondial, și americanul Sam Querrey. Sârbul poate spune că a fost deocamdată salvat de ploaie, căci în momentul întreruperii scorul era de 2-0 la seturi în favoarea americanului.