ACASA > Inedit din tenis > WTA Cincinnati: Simona Halep S-A CALIFICAT în SEMIFINALE!

WTA Cincinnati: Simona Halep S-A CALIFICAT în SEMIFINALE!

cincinnati simona halep
Simona Halep, bucuroasa dupa o noua victorie

Simona Halep a făcut o nouă demonstrație de forță în fața polonezei Agnieszka Radwanska și s-a calificat în semifinalele turneului de la Cincinnati.

Simona Halep a învins-o în sferturile turneului de la Cincinnati cu scorul de 7-5, 6-1 pe poloneza Agnieszka Radwanska. Victoria e cu atât mai frumoasă cu cât Simona a revenit în primul set de la minge de 0-5! O victorie importantă, obținută în fața numărului 5 mondial, o victorie care confirmă forma foarte bună a româncei, ajunsă la cea de-a 13-a victorie consecutivă în circuit.

Ea a început bine, a fost greu să găsesc ritmul, apoi am reuşit să mă descurc. A fost o atmosferă plăcută, vă aşteşt şi mâine aici“, a spus Halep după meci.

În penultimul act, Halep o va întâlni pe germana Angelique Kerber, locul 2 WTA, jucătoare aflată în cursă pentru a o detrona pe Serena Williams din poziţia de lider mondial. Kerber trebuie să câştige trofeul ca să devină noul număr 1 WTA.

Halep conduce cu 4-2, în întâlnirile directe cu Kerber, câşigând ultima lor partidă, în urmă cu mai puţin de o lună, în semifinalele Rogers Cup, scor 6-0, 3-6, 6-2.

În cealaltă semifinală se vor duela spaniola Garbine Muguruza, locul 3 WTA şi Karolina Pliskova din Cehia, locul 17 WTA.

(P) Pentru că se apropie școala și va începe goana anuală, după rechizite și ghiozdane, puteți arunca un ochi și pe această ofertă. Unele produse sunt reduse și cu 65% săptămâna aceasta.