ACASA > Andy Murray > ȘTIRILE ZILEI, 5 septembrie 2016: După 89 de ani, sunt din nou trei francezi în sferturi la US Open

tsonga pouille monfils
Tsonga, Pouille și Monfils scriu istorie la US Open

Iată cele mai interesante știri ale ultimelor 24 de ore din tenisul mondial.

1. Nadal a fost eliminat în optimi la US Open. Prezent la US Open pentru prima dată din 2013, când s-a și impus în finală, Rafael Nadal s-a oprit în optimile de finală ale actualei ediții. El a fost eliminat la capătul unui meci maraton, de cinci seturi, de francezul Lucas Pouille. Finalistul turneului de la București s-a impus cu scorul de 6-1, 2-6, 6-4, 3-6, 7-6. El pare un specialist al meciurilor de cinci seturi, aceasta fiind a treia victorie consecutivă în acest mod. L-a egalat astfel pe Marcel Granollers, care acum trei ani a făcut același lucru.

2. Trei francezi în sferturi la US Open, pentru prima dată din 1927. Franța are trei jucători calificați în sferturile de finală ale tabloului masculin de la US Open: Jo Wilfried Tsonga, Lucas Pouille și Gael Monfils. E pentru prima dată când trei francezi au ajuns în aceastăfază la turneul american după 89 de ani. Adică din 1927! Cum toți trei sunt pe aceeași jumătate, vom avea deci sigur un semifinalist, care se va decide după meciul Pouille – Monfils.

3. Kerber, tot mai aproape de locul 1 WTA. Angelique Kerber a învins-o pe Petra Kvitova și s-a calificat în sferturile de finală ale US Open. Asta înseamnă că Serena e obligată să joace măcar finala competiției pentru a rămâne pe locul 1 în lume. Dacă nemțoaica va ajunge în finală, atunci Serena trebuie să câștige titlul.

CITEȘTE ȘI:  Ştirile zilei, 17 noiembrie 2012: Djokovic a dansat Gangnam Style cu un reporter al televiziunii slovace; Federer şi-a anunţat programul pentru 2013

4. Turneul juniorilor de la US Open este unul special: arbitrii fac un lucru în premieră. În turneul juniorilor și junioarelor de la US Open, arbitrii fac în premieră ceva ce probabil că se va aplica în scurt timp în toate meciurile de tenis de la seniori: înaintea fiecărui punct pornesc un cronometru pentru a vedea dacă jucătorul aflat la serviciu depășește timpul limită pentru reîncepere partidei. Abia aștept să se măsoare și la seniori.

5. Mesajul lui McEnroe pentru Kyrgios: ”Dacă nu vrei să fii jucător profesionist, fă-te orice altceva”. Retragerea lui Nick Kyrgios în setul patru al meciului cu Illya Marchenko, sâmbătă, l-a iritat pe americanul John McEnroe, care comenta partida pentru ESPN. El a pus accidentarea pe lipsa de antrenament a australianului, care numai cu gândul la tenis nu e, declarând de fiecare dată că nu iubește deloc acest sport. Probabil că într-un an-doi când i se vor umple conturile destul, Kyrgios își va asculta inima și se va retrage.

6. Andy Murray, al cincilea practicant al tenisului care trece de 50 de milioane de dolari câștigați în carieră. La această ediție a US Open, Andy Murray a mai trecut de o bornă în carieră: a depășit 50 de milioane de dolari câștigați din turnee. El e doar al cincilea practicant al tenisului (bărbat sau femeie) care reușește acest lucru. E devansat de Novak Djokovic, care a trecut de 100 de milioane, de Roger Federer (a trecut de 98 de milioane), Serena Williams (a trecut de 80 de milioane) și de Rafael Nadal (a trecut de 78 de milioane).