ACASA > Grand Slam > ȘTIRILE ZILEI, 6 septembrie 2016: Agnieszka Radwanska a fost eliminată în optimi la US Open și a ieșit din lupta pentru locul 1 WTA

agnieszka radwanska
Agnieszka Radwanska

Iată cele mai interesante știri din tenisul mondial al ultimelor 24 de ore.

1. Agnieszka Radwanska s-a oprit în optimi la US Open. Surpriză în optimile de finală la US Open. Puștoaica de doar 18 ani Ana Konjuh a eliminat-o cu scorul de 6-4, 6-4 pe poloneza Agnieszka Radwanska. Astfel, Radwanska a ieșit și din cursa pentru ocuparea primului loc în clasamentul mondial, acolo unde se luptă Serena Williams și Angelique Kerber.

2. Serena Williams, cele mai multe meciuri de Grand Slam câștigate în istoria tenisului. Serena Williams a ajuns la 308 victorii în meciurile de Grand Slam, un record absolut atât la feminin – oricum stabilise recordul fetelor când bifase succesul 307 – cât și la masculin. Acolo, lider e Roger Federer, cu 307 victorii. Chiar dacă e exagerat să compari băieții cu fetele la tenis, măcar prin simplul fapt că la masculin se joacă 3 din 5 seturi, iar la feminin 2 din 3, deci numărul de seturi jucate și câștigate de Federer, de exemplu, e mult mai mare decât al Serenei, e totuși o realitate matematică faptul că americanca e practicanta tenisului cu cele mai multe victorii în turneele de Mare Șlem.

3. Andy Murray l-a ”demolat” pe Grigor Dimitrov. Britanicul Andy Murray a zburat aseară pe teren la US Open. L-a învins cu scorul de 6-1, 6-2, 6-3 pe Grigor Dimitrov căruia, spun specialiștii americani care au văzut meciul, i-a dat o adevărată lecție de tenis. În sferturile de finală, Murray va juca împotriva lui Key Nishikori, pe care îl conduce cu 7-1.

4. Azi avem primele sferturi de finală la US Open. Azi încep meciurile din sferturile de finală la US Open. Se vor disputa două la masculin și două la feminin. Cum toate meciurile sunt programate pe arena Arthur Ashe, care are acoperiș, totul se va desfășura conform programului. Astfel, de la ora 19.00, ora României, se va juca partida dintre Roberta Vinci și Angelique Kerber. Apoi, urmează meciul Lucas Pouille – Gael Monfils. Reuniunea de seară, de la ora 1.00, e deschisă de Caroline Wozniacki – Anastasija Sevastova, iar meciul care încheie ziua este Novak Djokovic – Jo Wilfried Tsonga.

5. Juan Martin del Potro rescrie istoria la US Open. Argentinianul Juan Martin del Potro, un jucător pe care nu ai cum să nu-l susții având în vedere prin câte operații a trecut pentru a reveni pe terenul de tenis, continuă să uimească. El a ajuns în sferturile de finală ale turneului american după ce adversarul său, Dominic Thiem, s-a accidentat la genunchi în setul secund și a fost nevoit să se retragă. Sud-americanul conducea atunci cu 6-3 și luase deja un break în setul secund. Del Potro, care ocupă locul 142 în lume – va reveni în prima sută după US Open – e cel mai slab clasat jucător din ultimii 25 de ani care ajunge în sferturile turneului american. În 1991, cel care a reușit performanța de a ajunge chiar în semifinale a fost Jimmy Connors, clasat atunci pe 174.

6. Marcos Baghdatis i-a trimis SMS soției în timpul meciului! Cipriotul Marcos Baghdatis a fost eliminat duminică de Gael Monfils în optimi la US Open, dar mai interesant decât acest lucru a fost că a el a fost prins de arbitru în timp ce butona telefonul mobil. În mod normal, jucătorii nu au voie cu telefonul pe bancă, dar cipriotul nu a rezistat. A primit un avertisment și, la finalul partidei, a declarat că i-a trimis un SMS soției…

7. Un jucător a pierdut un meci fără să câștige nici un punct! Calificările turneului ITF de la Bagneres de Bigorre, competiție dotată cu premii în valoare totală de 25.000 de dolari, au oferit un meci foarte rar în tenisul actual. Cehul Tomas Fabian, un jucător în vârstă de 55 de ani, a fost învins cu scorul de 6-0, 6-0 de Benjamin Tullou. Partea inedită vine abia acum, căci cehul nu a reușit să câștige nici măcar un punct! Dacă vreți să știți cât durează să joci de unul singur un meci întreg, vă spun eu: 24 de minute!

8. Marcus Willis va deveni tată. Cred că vi-l mai aduceți aminte pe britanicul Marcus Willis ajuns de nicăieri pe tabloul principal al turneului de la Wimbledon, unde a fost eliminat abia în turul al doilea de Roger Federer. Ei bine, el a dezvăluit pentru revista Hello că logodnica lui, Jenny Bate, e însărcinată și că vor deveni părinți în luna martie a anului viitor. Pentru că locuiește în Anglia, tabloidele au și stabilit data conceperii copilului: în seara de dinaintea meciului cu Federer. Trebuie să își vândă și ei ziarele…

(P) Doar azi, 6 septembrie, aveți 20% reducere la orice bilet achiziționat la Wizz Air de pe vola.ro. AICI puteți vedea oferta lor.