Australian Open 2017: Roger Federer mai scrie o pagină de istorie: e în finală

roger federer australian open

Roger Federer

Elveţianul Roger Federer a mai scris o pagină de istorie în tenisul masculin mondial. La 35 de ani şi jumătate, el s-a calificat în finală la Australian Open la primul turneu disputat după o pauză de 6 luni.

Roger Federer l-a învins, joi, cu scorul de 7-5, 6-3, 1-6, 4-6, 6-3, pe compatriotul său Stan Wawrinka, califcându-se pentru a şasea oară în carieră în finala Australian Open, turneu pe care l-a câştigat de patru ori în carieră. Federer va juca a 28-a finală de Grand Slam, precedenta fiind în 2015, la US Open.

Fostul lider ATP s-a impus după un meci care a durat trei ore şi patru minute. Aceasta a fost a 19-a victorie a lui în 22 de partide jucate cu Wawrinka.

În ultimul act, Roger Federer, de patru ori câştigător la Melbourne Park, ultima dată în 2010, îl va întâlni pe învingătorul dintre spaniolul Rafael Nadal şi bulgarul Grigor Dimitrov. Acesta va avea loc vineri.