ACASA > Inedit din tenis > WTA St. Petersburg 2017 – Simona Halep după calificarea în sferturi: “Mă simt pregătită să joc”. Iată cu cine va juca în continuare

simona halep
Simona Halep

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la St. Petersburg şi şi-a aflat şi adversara din turul următor.

La finalul victoriei obţinute cu 6-4, 7-6 în faţa croatei Ana Konjuh, jucătoarea noastră a declarat: “Ştiam că ea joacă în forţă, loveşte puternic mingea, dar sunt foarte bucuroasă că am putut câştiga acest meci, a fost foarte important pentru mine după Australian Open. Mă simt pregătită să joc şi mă bucur de timpul petrecut aici la Sankt Petersburg. În sferturi va fi un meci dificil pentru că publicul va încuraja adversara mea“, a declarat Halep.

Cap de serie numărul 1, Simona va juca în sferturi contra rusoaicei Natalia Vihliantseva, locul 115 WTA, beneficiară a unui wild card. Ea a învins-o, azi, cu scorul de 7-6, 6-2, pe compatrioata ei Daria Kasatkina, cap de serie numărul 8. Va fi a doua întâlnire între cele două jucătoare, în prima impunându-se Simona, la Shenzhen în 2015, scor 6-2, 6-2.