ACASA > Inedit din tenis > WTA Indian Wells: Irina Begu s-a calificat în turul 3. Iată cu cine va juca. Monica Niculescu a fost eliminată

irina begu australian open
Irina Begu

Irina Begu pare să fi trecut peste pasa proastă din acest an. Ea a câștigat al doilea meci oficial din 2017 și s-a calificat în turul al treilea la Indian Wells. Monica Niculescu a părăsit competiția.

În turul secund al turneului de la Indian Wells, Irina Begu, cap de serie numărul 29, a învins-o cu scorul de 6-1, 7-5 pe americanca Louisa Chirico. Meciul a durat o oră şi 50 de minute și i-a adus jucătoarei noastre al doilea succes din acest sezon, după victoria cu Shvedova, din primul tur de la Australian Open.

Următoarea adversară a Irinei va fi favorita numărul 3, Karolina Pliskova, care a trecut de Monica Puig, din Puerto Rico, cu 1-6, 6-4, 6-4. Begu şi Pliskova s-au mai întâlnit o singură dată, în 2011, la turneul de la Tokyo, când s-a impus românca.

Cea de-a doua jucătoare româncă din programul zilei, Monica Niculescu, a părăsit turneul. Ea a fost învinsă de favorita 15, elveţianca Timea Bacsinszky. Aceasta s-a impus cu scorul de 7-5, 6-2, după o oră şi 48 de minute de joc.

Niculescu părăseşte turneul californian, după ce a fost eliminată şi din proba de dublu.