You are here
Home > Inedit din tenis > WTA Miami: Simona Halep s-a întors cu adevărat. A salvat o minge de meci și e în sferturi la Miami. Iată cu cine va juca

simona halep
Simona Halep

Simona Halep pe care o știam și ne-o doream a revenit! A salvat o minge de meci și a învins-o în trei seturi pe Samantha Stosur, în cea mai importantă victorie din sezonul 2017.

În turul al patrulea de la Miami, Simona Halep s-a impus cu scorul de 4-6, 7-5, 6-2 în fața australiencei Samantha Stosur, locul 19 WTA şi cap de serie numărul 14, calificându-se în sferturile de finală. Halep a fost condusă cu 4-6, 2-5 şi la scorul de 4-5, în al doilea set, a salvat o minge de meci.

Următoarea adversară a Simonei, care este cap de serie numărul 3, va fi britanica Johanna Konta. Antrenată de Win Fissette, fostul antrenor al Simonei, ocupantă a locului 11 WTA şi cap de serie numărul 10, aceasta a învins-o, cu scorul de 7-5, 6-1, pe sportiva spaniolă Lara Arruabarrena.

Cele două au mai jucat o dată, în optimile de finală ale turneului de la Wuhan 2015, când britanica s-a impus cu 6-3, 3-6, 7-5. Aș spune că acest meci e și o avanpremieră a întâlnirii de Fed Cup dintre România și Marea Britanie, care va avea loc la Mamaia în 22-23 aprilie, dar cum acel meci se va juca pe zgură e doar un fel de a spune că ce se va întâmpla la Miami va avea vreo relevanță pentru meciul de la malul mării.

loading…

One thought on “WTA Miami: Simona Halep s-a întors cu adevărat. A salvat o minge de meci și e în sferturi la Miami. Iată cu cine va juca