ACASA > Romani > Feminin > Alexandra Cadantu > WTA Istanbul: Alexandra Cadanțu s-a calificat în optimi. Irina Begu și Sorana Cîrstea sunt în sferturi

alexandra cadantu
Alexandra Cadantu

A fost o zi foate bună pentru tenisul românesc la Istanbul. Alexandra Cadanțu, Irina Begu și Sorana Cîrstea au câștigat azi meciurile de pe tabloul principal.

Alexandra Cadanțu s-a calificat în optimile de finală după ce a învins-o în primul tur, cu scorul de 2-6, 6-0, 6-3, pe japoneza Naomi Hibino. A fost prima victorie pentru Cadanțu pe tabloul principal al unui turneu WTA după mai bine de trei ani și ea poate însemna punctul de plecare al unei reveniri spectaculoase. Următoarea ei adversară va fi principala favorită, ucraineanca Elina Svitolina.

Irina Begu, a treia favorită, s-a calificat în sferturile de finală după ce a învins-o cu scorul de 6-1, 1-6, 6-3 pe Kirsten Flipkens (Belgia). Următoarea ei adversară va fi , poziţia 93 în clasamentul mondial, scor , după o oră şi 43 de minute de joc. Următoarea ei adversară va fi învingătoarea meciului dintre turcoaicele Basak Eraydin (locul 257 mondial şi venită din calificări) şi Ayla Aksu (locul 312 mondial, benficiara unui wild card).

Sorana Cîrstea, cap de serie numărul 5, a învins-o în turul secund pe grecoaica Maria Sakkari cu scorul de 6-4, 6-2 și va juca în sferturile de finală contra învingătoarei meciului dintre Alexandra Cadanțu și Elina Svitolina.