WTA Eastbourne: Simona Halep s-a oprit în sferturi și a ratat șansa de a deveni acum lider mondial

wimbledon simona halep

Simona Halep

Simona Halep a fost eliminată în sferturile de finală ale turneului WTA de la Eastbourne, oboseala fiind principala cauză a eșecului suferit în fața Carolinei Wozniacki.

Nevoită din nou să joace două meciuri într-o zi, Simona Halep nu a mai rezistat și în fața Carolinei Wozniacki. Aceasta s-a impus cu scorul de 5-7, 6-4, 6-1, răpindu-i Simonei șansa de a se lupta în continuare pentru ocuparea primului loc în clasamentul mondial. Regretul e chiar și mai mare, căci tot în această seară Kerber a fost învinsă de Konta în sferturi…

Simona, care în urmă cu două ore și un sfert înaintea startului partidei jucase o oră și jumătate cu Pironkova, a avut șansa de a se impune în două seturi, dar după ce a condus cu 3-0 în setul secund (din păcate e un scor foarte periculos pentru ea, dacă ne amintim și de finala de la Roland Garros) a început să cedeze teren, daneza profitând.

Următorul turneu pentru Simona va fi, desigur, Wimbledonul, acolo unde e cap de serie numărul 2 și la capătul căruia, în funcție și de rezultatele rivalelor ei, ar putea deveni lider mondial.