ACASA > Romani > Feminin > Ana Bogdan > WTA New Haven: Ana Bogdan este în optimile de finală! Ea a venit din calificări

WTA New Haven: Ana Bogdan este în optimile de finală! Ea a venit din calificări

ana bogdan

Ana Bogdan face furori la turneul WTA de tenis de la New Haven. Ea a obținut a patra victorie în 48 de ore și e în optimile de finală.

Venită din calificări, unde a jucat toate cele trei meciuri în decurs de 24 de ore, Ana Bogdan a învins-o azi, în primul tur de pe tabloul principal de simplu al turneului de tenis de la New Haven pe rusoaica Elena Vesnina. Nimeni alta decât ocupanta locului 18 în lume și cap de serie numărul 5 al turneului dotat cu premii în valoare totală de 776.000 de dolari.

Ana Bogdan s-a impus cu scorul de 7-5, 7-5, după două ore de joc și acum așteaptă să afle numele viitoarei adversare. Aceasta va fi decisă după meciul Lesia Ţurenko – Kirsten Flipkens.

Ana va primi 55 de puncte WTA, cu care va urca cel puțin pe locul 108 în lume. Adică mai sus cu 18 poziții decât în clasamentul publicat azi de WTA.

One thought on “WTA New Haven: Ana Bogdan este în optimile de finală! Ea a venit din calificări