ACASA > Inedit din tenis > Simona Halep e la un meci distanță de primul loc în lume. Elina Svitolina a fost eliminată în sferturi la Beijing

simona halep bucurie beijing wta tenis

Simona Halep a ajuns din nou în postura în care depinde doar de o victorie pentru a deveni lider mondial WTA.

Simona Halep a fost ajutată și de Elina Svitolina, care a fost învinsă cu scorul de 6-7, 7-5, 7-6 de Caroline Garcia, din Franța, ucraineanca fiind singura care o mai putea întrece pe româncă în cazul în care ar fi câștigat trofeul la Beijing.

Așa, Simona a ajuns din nou la doar o victorie de prima poziție în lume, așa cum a mai fost de câteva ori în acest an. Adversară, ca și la Roland Garros, îi va fi Jelena Ostapenko, meciul urmând să aibă loc sâmbătă. O calificare în finala de la Beijing îi va aduce Simonei punctele necesare pentru a o depăși pe Garbine Muguruza și a deveni cel de-al 25-lea lider mondial din istoria tenisului feminin.